شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکیاصلاح تغذیه افراد با فشارهای روحی یا افسردگی

اوقات شرعی

طراحی سایت
پنجشنبه 19 تير 1399.
:تاريخ شمسی
الخميس 19 ذو القعدة 1441.
:قمری
Jul 09 2020.
:میلادی

اصلاح تغذیه افراد با فشارهای روحی یا افسردگی

 اصلاح تغذیه افراد با فشارهای روحی یا افسردگی

مقدمه:

تحقیقات جدید بخش عمده ای  از بیماریهای جسمی را در زندگی امروزی به سیستم عصبی و فشارهای عصبی نسبت می دهند.

دستگاه عصبی بدن همه اعمال آگاهانه و ناآگاهانه قسمت های مختلف بدن را در هر لحظه کنترل می کند و همه بخشهای بدن را به هم ارتباط می دهد. سوال اینجاست حال که اکثر بیماری ها ناشی از استرس و اختلال عملکرد سیستم عصبی است آیا کنترل سیستم عصبی نیز در پیشگیری از بیماریها موثر است یا نه؟

مطالعات علمی نشان می دهد که برای رشد مناسب و عملکرد صحیح دستگاه عصبی تغذیه سالم و خوبی مورد نیاز است. مثلا ثابت شده است برای شکل گیری صحیح نخاع جنین مکمل یاری مادر با اسید فولیک بسیار مهم است یا فقدان ویتامین B12 می تواند منجر به اختلالات عصبی در مادر و کودک شود. در حالیکه استفاده صحیح مواد غذایی در تسکین علایم برخی از اختلالات دستگاه عصبی موثرند و می توانند باعث آرامش روحی گردند.

اضطراب زیاد و طولانی مدت نشانه ای از وجود فشارهای روحی در فرد است که عوامل مختلفی مانند مشکلات مالی، شغلی و فشار تکالیف مدرسه و اعتیاد و .... در آن می تواند دخیل باشد.

فشار روحی می تواند منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن شود و یا باعث بی اشتهایی و یا پرخوری فرد گردد.

اختلال در غذا خوردن در اثر فشارهای روحی در کودکان بیش تر مشاهده می شود و حتی الامکان برای جلوگیری از اختلالات در نوع و زمان و ترکیب غذای کودکان اعمال نظر شود. غذاهایی که در این موارد باید پرهیز شوند عبارتند از:  

مصرف بی رویه چربیها خصوصا روغنهای جامد که در گوشتهای چرب و فراورده های گوشتی مانند سوسیس و کالباس و کتلت های آماده و محصولات لبنی پرچرب و کیک ها و دسرهای آماده موجود می باشد. این گونه غذاها منجر به بسیاری از مشکلات جسمی و روانشناختی می گردد که این نیز به نوبه خود فشارهای روحی را شدت می بخشد.

همچنین مصرف نوشابه های کافئین دار (نوشابه سیاه) و قهوه و چای غلیظ و شربتهای حاوی کافئین باعث تحریک دستگاه عصبی می شوند و مصرف زیاد از حد کافئین منجر به بروز رعشه، افزایش  ضربان قلب و بی نظمی در خواب می شود و بهتر است برای جلوگیری از بروز این عوارض میزان مصرف این اقلام غذایی به حداکثر یک فنجان در روز محدود گردد.

مواد غذایی پیشنهادی برای این افراد:

غذاهای مفیدی که برای افراد با فشار روحی توصیه می شود عبارتند از:

1- منابع غذایی سرشار از ویتامینهای گروه B که به تقویت دستگاه عصبی کمک می کنند که از آن جمله می توان به انواع نانهای سبوسدار و کیک های کم شیرین و غلات غنی شده اشاره کرد ضمنا" این اقلام غذایی از اختلالات روده ای ناشی از فشارهای روحی پیشگیری می کنند.

2- میوه جات و سبزیجات دارای فیتونوترینت ها و کاروتنوئیدها و بیوفلاونوئیدها می باشند فیتوکمیکالها از نظر بیولوژیک فعالند و به عنوان سیستم های دفاعی در بدن عمل می کنند و دارای خاصیت سمیت زدایی نظیر خنثی نمودن رادیکالهای آزاد و جلوگیری از فعالیت آنزیمهای فعال کننده کارسینوژنها و سمیت زدایی کارسینوژنها توسط آنزیمهای خودشان هستند.

3- مهمترین منابع پروتئینی توصیه شده برای این افراد گوشت بدون چربی و جوجه، بوقلمون بدون پوست، ماهی سفید، تخم مرغ، شیر کم چرب و فراورده های لبنی کم چرب، حبوبات و سویا می باشد.

بوقلمون می تواند سطح سروتونین مغز را بالا ببرد و در بهبود وضعیت روحی نقش دارد.

افسردگی:

-        یکی دیگر از مشکلاتی که امروزه  در جامعه ما دامنگیر افراد شده بیماری افسردگی می باشد که منجر به بدبینی و عدم علاقه به زندگی و اختلال در نظم خواب و بی اشتهایی گردیده و تخمین زده می شود که از هر 5 نفر، یک نفر این بیماری را در طول زندگی خود تجربه کرده است. رژیم غذایی ممکن است به تنهایی علاج بیماری افسردگی نباشد ولی اگر با درمانهایی که توسط پزشک تجویز می شود توام گردد می تواند مفید واقع گردد.

-        یکی  از مهم ترین مواد غذایی که افراد مبتلا به افسردگی باید از مصرف آن بصورت بی رویه پرهیز کنند قندهای ساده می باشند.

قندهای ساده باعث افزایش ناگهانی قند خون و اغلب به دنبال آن افت قند خون رخ می دهد و باعث تشدید حالت یاس و نومیدی در فرد می شوند. افرادی که داروهای بازدارنده مونوآمین اکسیداز مصرف می کنند باید از منابع غذایی حاوی آمین های فعال مانند تری آمین، هیستامین و دوپامین پرهیز کنند که از آن جمله می توان به پنیرهای تخمیر شده و ماهی شور اشاره کرد.

الکل هم بصورت یک عامل افسرده کننده بر دستگاه عصبی عمل کرده و باعث تشدید افت روحی در شخص می شود.

و الکل سبب کاهش سرعت حرکت، تفکر و سخن گفتن می گردد بنابراین توصیه می شود کسانی که مستعد افسردگی هستند و از فشارهای روانی رنج می برند نباید الکل مصرف کنند.

مواد غذایی مفید برای افراد مبتلا به افسردگی:

-        خاصیت ضد افسردگی جو شناخته شده است جو دارای ساپونین، آلکالوئید و ویتامین های B و فلاونوئید می باشد استفاده از آرد جو و خصوصا" جو دو سر توصیه می شود.

-        افسردگی نشانه متداول کمبود اسیدفولیک می باشد. مشاهده شده که کمبود اسیدفولیک در بدن رابطه مستقیمی با عدم اثربخشی داروهای ضد افسردگی نظیر بازدارنده های سروتونین دارد.

جگر، قارچ، سبزیجات سبز برگی شکل خصوصا اسفناج و مارچوبه و بروکلی از منابع غنی فولات می باشند.

-كمبود سلنیم می تواند با افسردگی مرتبط باشد. میزان سلنیم غذا بستگی به محتوای آب و خاك هر منطقه دارد. غذاهای دریایی، جگر، گوشت قرمز و ماكیان منابع عمده این ماده هستند.

- ویتامین B6 به عنوان کوآنزیم بسیاری از آنزیمهای درگیر در کلیه واکنش های متابولیسم اسیدهای آمینه و بسیاری از جنبه های متابولیسم انتقال دهنده های عصبی عمل می کند.

بیوسنتز انتقال دهنده های عصبی سروتونین، اپی نفرین و نوراپی نفرین نیاز به ویتامین B6  دارند که با تبدیل اسید آمینه تریپتوفان به سروتونین که ناقل پیامهای عصبی می باشد روحیه فرد بهبود می یابد. نتایج برخی آزمایشات نشان داده که میزان ویتامین B6  در افراد افسرده بسیار کمتر از افراد عادی است. از منابع غذایی غنی از ویتامین B6  می توان به گوشتها، دانه های کامل بخصوص گندم، سبزیجات و مغزها اشاره کرد. البته منابع حیوانی در مقایسه با غذاهای گیاهی زیست دسترسی ویتامین B6   بالاتری دارند.

در خاتمه با قاطعیت میتوان گفت که با کنترل ترکیبات مواد غذایی و استفاده بجا و بموقع از آنها میتوان بر بسیاری از اختلالات عصبی غلبه نموده ، مانع بروز اختلالات عصبی شد. اختلالات عصبی بروز یافته را کنترل نمود و درنهایت بسیاری از اختلالات عصبی را درمان نمود.

منابع

1. Food , Nutvition & Diet Therapy Krauses 

2. Diet and Prevention and Treatment of mental and Nervous System Diseases (AMANDA URSELL)

 

 

تهيه كننده:

مهندس فائضه مهان فر (مسئول واحد تغذيه بيمارستان)

 

 

  

                            

 

Last modified on پنج شنبه, 15 تیر 1396 08:28
Rate this item
(1 Vote)