شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکیپیری زودرس در خانم ها
خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 184

اوقات شرعی

طراحی سایت
پنجشنبه 23 مرداد 1399.
:تاريخ شمسی
الخميس 24 ذو الحجة 1441.
:قمری
Aug 13 2020.
:میلادی

پیری زودرس در خانم ها

  

پیری زودرس در  خانم ها

پیری مرحله ای از مراحل زندگی است و هرکس که عمر طبیعی می کند قطعا آن را تجربه خواهد کرد. همانطوریکه هریک از مراحل زندگی شرایط – ویژگی ها – نیازهای خاص خود را دارد سالمندی نیز شرایط و نیازهای خاص خود را نیز دارد. اگر زندگی فرد بصورت طبیعی طی شود سالمندی نه تنها دوره محدودیت ها  و معذوریت ها نیست بلکه مرحله ارزشها – تجارب – احترامات و تکاملات است .

ولی اگر پیری یا سالمندی بصورت غیرطبیعی و مرضی زودرس پیش آید می تواند مرحله ناخوشایندی از زندگی باشد که توام است با انواع مشکلات روحی و جسمی  وشاید هم بسیار تنش زا .

سالمندی :

سالمندی را نه تاریخ های مندرج در شناسنامه ها و نه تعداد سال و فصول طی شده توسط فرد و نه تعاریف تقویمی جامعه شناسان و انسان شناسان مشخص و معین می کند بلکه احساسات خوش شخص نسبت به خود و محیط اطراف تعریف می کند. بعنوان مثال سه شروع سالمندی در جوامع و کشورهای مختلف متفاوت بیان شده و بعنوان مثال در کشور ژاپن و فرانسه 76 سال – در ایتالیا 74 سال – چین 66 سال – وینتام 64 سال – گینه  46 سال – افغانستان 51 سال تعریف شده و این  در حالی است که برای ایران 69 سالگی تعریف شده و معادل جهانی 65 سالگی است .

پس سن  مشخصی برای شروع سالمندی وجود ندارد. با یک نگاه گذرا متوجه میشویم که در هر کشوری جمعیت آن از سلامتی جسمی و روحی و رفاه و معشیت بیشتری برخوردار باشد سالمندی در سنین بالا شروع میشود .

سالمندی در خانم ها :

سالمندی در خانم ها اندکی تعبیرات و تعارف متعارفی با آقایان دارد . عده ای شروع سن یائسگی را شروع سالمندی خانم تلفی می کنند که این تعریف به هیچ وجه نمی تواند درست و منطقی باشد. دسته دوم سالمندی در خانم ها را جدای از تغییرات هورمونی خاص بانوان و بشتر بر اساس نگرش های جسمی و روحی فرد به خود و به اطراف و اطرافیان می باشد. ( مشابه مردان )

میانگین سن یائسگی در خانم های ایرانی 51 سالگی است . در حدود این سنین بدلیل تغییرات هورمونی جنسی است که سطوح تولید این هورمون های جنسی کاهش یافته و توزیع آنها نیز دچار تغییرات می شود. این تغییرات بر روی ظاهر و عملکرد بدن خانم نیز تاثیر می گذارد که این تغییرات میتواند بر روی عملکرد روحی او نیز تاثیر بگذارد.

با این مقدمه کوتاه کاملا متوجه شدیم که در خانم ها فرایند پیری زودرس می تواند بر عملکرد جسمی و روحی تاثیرگذار باشد.

حال باید چکار کرد ؟

در وهله اول باید از بروز پیری زودرس جلوگیری کرد. در قدم بعدی کاهش اثرات و اختلال هورمون های جنسی بر بدن و در گام آخر کنار آمدن جسمی و روحی با سالمندی اجباری است.

عوامل موثر در پیری زودرس خانم ها:

 

 

- تغذیه نامناسب : مصرف مقدار کافی آب روزانه – حفظ تعادل در رژیم غذایی از نظر مصرف مداوم میوه و سبزی و کاهش مصرف پروتئین های حیوانی مخصوصا گوشت قرمز

 - کنترل بیماریهای مزمن غیرواگیر مانند فشارخون – سرطان ها

 - عدم مصرف بی مورد دارو و مخصوصا داروهای هورمونی

 - ایجاد نگرش مثبت  نسبت به  خود  و اطرافیان

 - کاهش استرس های محیطی مثل دوری از چشم هم چشمی – تجمل گرایی و ...

 - ایجاد روحیه شاد و بشاش برای جلب محبت و ابراز محبت به دوستان و نزدیکان

 - استفاده هرچه بیشتر از هوای تمیز و محیط های طبیعی

 - مصرف آنتی اکسیدان ها در غذاها مانند میوه جات با پوست زرد و قرمز

 - خواب کافی ( نه پرخوابی ) مخصوصا خواب شبانه و پرهیز از شب بیداری و دیرخوابی .

 در خاتمه یک  ضرب المثل اسلووینایی مختصر و مفید پیری را تعریف می کند:

 * پیر کسی است که خودش را  پیر می پندارد *

دکتر عباس دیندوست – مسئول بیماریهای غیرواگیر

Last modified on دوشنبه, 18 آذر 1398 14:21
Rate this item
(0 votes)