شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکیزگیل های تناسلی
خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 184

اوقات شرعی

طراحی سایت
پنجشنبه 23 مرداد 1399.
:تاريخ شمسی
الخميس 24 ذو الحجة 1441.
:قمری
Aug 13 2020.
:میلادی

زگیل های تناسلی

 

  

زگیل های تناسلی 

زگیل های تناسلی زائده های تیره رنگی هستند که بصورت برجسته  در دستگاه تناسلی مردان و زنان  دیده میشود. این زائده تیره رنگ در آلت تناسلی مردان از نوک آلت تا انتها- شرمگاهی و کشاله ران و حتی در اطراف مقعد می تواند بوجود آید.

این زائده های تیره رنگ در زنان هم میتواند کشاله ران – شرمگاهی – لابیاهای بزرگ و کوچک – داخل واژن و همینطور نواحی پرینه (میان دو راه ) و اطراف مقعد را درگیر کند.

 این زائده در سایزهای مختلف بوده و اکثرا" بهم چسبیده نیستند ، رنگ آنها نسبت به رنگ اطراف ناحیه تیره تر بوده و بدون درد میباشد ولی گاها مخصوصا زمانی که عفونت دیگری در ناحیه بوجود آید دردناک و گاها اندکی خارش و نوعی ناراحتی در ناحیه احساس میشود.

ماهیت زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی  یک بیماری عفونی بوده و عامل آن ویروسی است بنام HPV ( Human papilloma virus  ویروس پاپیلومای  انسانی ). این بیماری منتقل شونده از طریق رابطه جنسی از فرد آلوده به شریک جنسی سالم منتقل می شود. میزان شیوع این بیماری نسبت عکس با آگاهی مردم آن جامعه از این بیماری دارد. درجوامعی که اطلاعات از این بیماری بیشتر است، اصول پیشگیری و درمان رعایت میشود و در جوامعی که بی بندوباری کمتر است شیوع آن نیز کمتر میباشد.

درسه جامعه این بیماری شایع است :

الف) جوامعی که اطلاعات از این بیماری کم است

ب) جوامعی که بی بندوباری و سهل انگاری در آن زیاد است

ج) جوامعی که حجب و حیا مانع از بیان بیماری و درمان آن میشود

در حالت کلی در جوامع مختلف از 200-10 نفر در هر 100 هزارنفر جمعیت درگیر این بیماری هستند. در آمریکا تقریبا 14 میلیون نفر آلوده به این بیماری میباشند.

نحوه انتقال :

 انتقال این بیماری با تماس مستقیم دستگاه های تناسلی افراد آلوده با افراد سالم میباشد.

زمان شروع بیماری: بعد ازتماس جنسی آلوده  4 هفته الی 8 ماه طول می کشد که علائم بیماری در  فرد ظاهر شود و این بیشتر بستگی به مقاومت فرد دارد. گاها در برخی افراد بعد از تماس های جنسی مشکوک ممکنست ویروس تا ماهها و حتی چندین سال بصورت نهفته در بدن فرد باقی بماند و علائم بیماری بعد از چند سال ظاهر شود.

روش پیشگیری:

-         اجتناب از تماس های جنسی مشکوک و رعایت اخلاق جنسی

-         استفاده از وسایل فیزیکی نظیر کاندوم

-         با توجه به اینکه انتقال ویروس به روش پوست به پوست است لذا ویروس از آب وان و یا وسایل استحمام منتقل نمیشود، هرچند این نظریه 100% نیست.

-         واکسیناسیون قبل از شروع رابطه جنسی در افراد جوان و ترجیحا در سنین 20-2 سالگی  بصورت سه دوره ( هر دو ماه یکبار ) تزریق میشود  و  بعد از تکمیل دوره واکسیناسیون بیش از90% افراد ایمنی ایجاد میشود. لازم به ذکر است که این واکسن مشکل حاد و عوارض جدی ندارد.

درمان :

بدو دلیل درمان این بیماری لازم و بسیار ضروری است:

1-    بدلیل ظاهر چندش آور و مشمئزکننده  که آن میتواند بر روابط خانوادگی و روحی افراد تاثیر منفی بگذارد.

2-    مهمتر اینکه در خانم ها این ویروس میتواند موجب سرطان گردن رحم شود که این نوع سرطان چهارمین سرطان شایع زنان است.

سرطان گردن رحم ( سرویکس )

سرطان گردن رحم  چهارمین سرطان شایع در زنان است و متاسفانه هرسال نیز به جمعیت درگیرشونده اضافه میشود. در کل 5/6% سرطان های زنان را تشکیل میدهد. متاسفانه بی از نیمی از این بیماران  بعد از تشخیص در عرض دوسال فوت میشوند که بخش اعظم مرگ و میرها در کشورهای توسعه نیافته است. لذا بهترین راه ایمن مانده ازاین بیماری ، تشخیص هرچه سریعتر و درمان بلافاصله است.تقریباتمامی موارد سرطان گردن رحم  به ویروس تناسلی مبتلا بوده اند.

بیماری یابی : (screening )

-         همه زنان ( 52-30 ساله ) باید هر سال توسط مختصص زنان معاینه شده و در صورت نیاز آزمایش کشت ترشحات واژن و همچنین پاپ اسمیر انجام شود.

-         وجود هرنوع تغییرات در دستگاه تناسلی مانند درد – خارش- سوزش – خونریزی – خونریزی حین رابطه جنسی – ترشحات بودار – خونریزی بعد از سن یائسگی سریعا به پزشک ارجاع شود.

-         با توجه به اینکه تبدیل زگیل تناسلی به سرطان دهانه رحم سالها طول می کشد ( حتی 10 سال ) لذا درمان زگیل تناسلی در طول این زمان به میزان زیادی از ابتلا به این بیماری خطرناک می کاهد.

درمان زگیل تناسلی:

 

زگیل تناسلی یک بیماری است که با روشهای زیر تقریبا قابل درمان است :

-         استفاده از کرم های ضد زگیل مانند آلدرا – زیگلرا – پودوفیلین- وراژن.

-         سوزاندن زگیل ها با داروهای شیمیایی مثل تری کلرواستیک اسید.

-         از بین بردن زگیل ها به روش جراحی برای بیمارانی که روشهای دارویی موثر نمیباشد.

-         منجمد کردن زگیل ها با کمک مواد و ابزار بسیار سرد.

-         سوزاندن زگیل ها به کمک الکتروکوتر.

-         درمان زگیل با لیزر.

بعد از درمان زگیل خطر سرطان دهانه رحم تا حدزیاد کاهش می یابد. پس تشخیص ساده زگیل تناسلی را به درمان ساده و درمان ساده آن را به درمان پیچیده سرطان دهانه رحم  و همچنین درمان پیچیده سرطان رحم را با مرگ معاوضه نکنیم. در این راستا درمانگاه رایگان معاینات زنان هر روز از ساعت 14-8 دربیمارستان بهبود دایر بوده و پذیرای بانوان محترم میباشد. این درمانگاه بصورت رایگان برای بیماران تشکیل پرونده داده و پیگیری مراقبت و درمان بیماران است.

دکتر عباس دیندوست – مسئول بیماریهای غیرواگیر

 

 

 

 

 

 

Last modified on دوشنبه, 18 آذر 1398 12:09
Rate this item
(1 Vote)