شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکیچرا آسیب پذیری افراد در مقابل عفونت های ویروسی متفاوت است ؟
خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 184

اوقات شرعی

طراحی سایت
پنجشنبه 19 تير 1399.
:تاريخ شمسی
الخميس 19 ذو القعدة 1441.
:قمری
Jul 09 2020.
:میلادی

چرا آسیب پذیری افراد در مقابل عفونت های ویروسی متفاوت است ؟

 حتی بررسی عادی و غیرعلمی  هم در جامعه معلوم می سازد که آسیب پذیری افراد از نظرسن و جنس و حتی نژاد و  اعضای مختلف یک خانواده هم این آسیب پذیری متفاوت است.

برای پی بردن به علل این تفاوت تیمی از پزشکان دانشگاه UCIA به سرپرستی پروفسور لیوداسمیت بری روی دو گروه از افرادی که سابقه ابتلا به دو نوع ویروس H3N2 و  H1N1 داشتند تحقیق کردند .

آنها در مراحل اولیه کار  به دو موضوع به ظاهر ساده و مهم متوجه شدند:

1-      ویروس H3N2  افرادی که تا این زمان درگیر کرده  افراد مسن بوده ولی ویروس H1N1 بیشتر افراد میانسال و جوان را درگیر کرده است .

2-      بیمارانی که قبلا  دچار عفونت ویروس H1N1 شده بودند در ابتلا مجدد به H1N1 علائم و عوارض کمتر و جزئی تری داشته اند نسبت  به کسانی که قبلا دچار H3N2 شده بودند . و کسانی که قبلا به H3N2 مبتلا شده بودند در مواجهه مجدد با H3N2 کمی دیرتر و کمتر مبتلا شده اند .


بعد از بررسی فراوان این گروه استنتاج کردند  :

1-      ابتلا به عفونت ویروسی از یک نوع ویروس بدن را برای مقابله با عفونت های ویروس آن تیپ و زیرشاخه و تایب های آن ویروس آماده تر  کرده و بدن بهتر میتواند با عفونت ویروس ساب تایپ های آن ویروس مقابله کند .

2-      اما محققین پی بردند افرادی که در کودکی دچار عفونت ویروسی ازنوع H2N2شده  بودند مقاومت زیادی در برابر ویروس H1N1  نتوانسته اند از خود نشان بدهند . با توجه به اینکه قرابت ژنتیکی و نزدیکی  H2N2  و H1N1  بیشتر از نزدیکی و قرابت H1N1   و H3N2 است .

تفسیر مشکل شده زیرا که نمیشود  توجیه کرد چرا قرار گرفتن بدن در معرض دو ساب تایپ از یک گروه ویروس ها پاسخ ایمنی متفاوتی میدهد ؟؟

چرا وقتی فردی دچار یک عفونت ویروسی خاص قرار میگیرد  صورت ابتلا به عفونت ها ی ویروسی از نوع ساب تایپ های آن ویروس در ساب تایپ های دور ایمنی بهتری نسبت به ساب تایپ های نزدیک آن ایمنی و مقاومت ایجاد می کند ؟؟ ( برخلاف انتظار )

زیرا که سیستم دفاع ایمنی قاعدتا" در وابستگان نزدیک به ویروس های قبلی ، ایمنی بیشترنسبت به وابستگان دیگرو سایر گروه ها ایجاد می کند .

معمولا در حافظه سیستم دفاع ایمنی بدن ما یک اطلاعاتی از عفونت های ویروسی وجود دارد که تا نسل سوم آن ویروس میتواند تا حدودی ایمنی ایجاد کند. بنظر میرسد  در عمق حافظه ایمنی بدن یک سری نکات کوری وجود دارد که از قواعد بالا تبعیت می کند و همین امر ساختن واکسن برای اکثر ویروس ها را مشکل می کند .


مطالعات بعدی این گروه دانشمندان ثابت کرد  :

اولا" : واکسیناسیون و یا قرارگیری قبلی درمعرض ویروس خاص ایمنی نسبت به همان ویروسی که از حیوان به انسان منتقل میشود ، ندارد .

دوما" : ایمنی ( طبیعی یا ازطریق ابتلا قبلی ) به یک ویروس ممکن است  فقط در یک گروه سنی ایمنی ایجاد کند و احتمال اینکه در سنین دیگر فرد مجددا مبتلا به همان ویروس شود وجود دارد .

سوما" :  هرچقدر شیوع یک بیماری ویروسی زیاد باشد احتمال موتاسیون ژنی  و تغییر ماهیت ژنتیکی و ماهیت خود ویروس بیشتر است و احتمال دارد واکسیناسیون و یا ابتلا قبلی در بوجود آوردن ایمنی ناقص گردد و شیوع سنی آن نیز تغییر کند .

Source: Science Daily University of California – Los angles February 4 2020

دکتر عباس دیندوست مشاور مدیر عامل

Last modified on یکشنبه, 04 اسفند 1398 16:35
Rate this item
(0 votes)