شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکییک عارضه شایع و خطرناک لووفلوکساسین ( تاوانکس )
خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 184

اوقات شرعی

طراحی سایت
پنجشنبه 19 تير 1399.
:تاريخ شمسی
الخميس 19 ذو القعدة 1441.
:قمری
Jul 09 2020.
:میلادی

یک عارضه شایع و خطرناک لووفلوکساسین ( تاوانکس )

 داروی لووفلوکساسین یک آنتی بیوتیکی از گروه کینولون ها استکه متاسفانه بدلایلی امروزه مصرف وسیع پیدا کرده است .

مکانیسم اثر این دارو جلوگیری از تکثیر DNA باکتریها میباشد و برای درمان طیف وسیعی از عفونت های باکتریایی کاربرد دارد . این دارو مثل هر داروی دیگر ضمن داشتن اثرات درمانی بسیار موثر دارای عوارض زیادی است. مانند  سردرد تهوع مشکلات خواب اختلال قند خون  و ...

متنتها شدیدترین و خطرناک ترین عارضه این دارو درد التهاب و پارگی تاندون  بوده که متاسفانه کمتر توسط بیماران و حتی پزشکان مورد توجه قرار میگیرد.

این عارضه که خیلی هم خطرناک است در موقع تجویز و تحویل دارو توسط پزشک معالج و داروساز باید به بیمار توضیح داده شود ، مخصوصا دربیماران با شرایط زیر :

1-    بیماران بالای 60 سال

2-    بیمارانی که مصرف کورتون دارند

3-    بیماران آسماتیک

همچنین نکات زیر باید مورد توجه بیماران قرار بگیرد :

-         شایعترین تاندونی که آسیب می بیند تاندول آشیل است . هرچند سایر تاندون ها هم می توانند آسیب ببینند مثل تاندون شانه و اندام ها .

-         درد  و التهاب تاندون بلافاصله بعد از قطع دارو از بین نمی رود و ممکن است ماه ها ادامه یابد. پس بیمار باید بلافاصله دارو را قطع نماید و به تاندون آسیب دیده استراحت کامل دهد و با پزشک خود در مورد تعویض دارو مشورت نماید.

-         این عارضه تاندونی می تواند در انواع داروهای گروه فلوکینولون ها  مانند سیپروفلوکساسین افلوکساسین - لووفلوکساسین نورفلوکساسین و ... هم احتمال دارد.

علائم التهاب و پارگی تاندون بعد از مصرف فلوکینولون ها بصورت درد شدید تاندون (مخصوصا تاندون آشیل ) در موقع شروع بحرکت محدودیت استخوان های دیستال تاندون درگیر گاها هماتوم و اکیموز بی دلیل روی تاندون درگیر و ... میباشد .

دکترجواد ایمانی – پزشک بیماریهای عمومی

Last modified on یکشنبه, 04 اسفند 1398 16:39
Rate this item
(1 Vote)