شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکینقش کاهش ترددها در شیوع کرونا

اوقات شرعی

طراحی سایت
پنجشنبه 19 تير 1399.
:تاريخ شمسی
الخميس 19 ذو القعدة 1441.
:قمری
Jul 09 2020.
:میلادی

نقش کاهش ترددها در شیوع کرونا

می دانیم ویروس کرونای COVID-19 یک عفونت شایع جهانی است با خصوصیات کلی زیر:

مرز نمی شناسد

جنس نمی شناسد

رنگ نمی شناسد

واکسن ندارد

داروی آنتی بیوتیک موثر ندارد

رتبه علمی و رئیس و مرئوس نمی شناسد.

پس چکار باید کرد؟؟؟

ویروس ها خاصیت مشترکی دارند که اگر از فردی به فردی دیگر منتقل نشوند، دیر یا زود ( بسته به نوع ویروس) در بدن فرد مبتلا باقی خواهد ماند و دو راه بیشتر ندارد: یا فرد را از بین می برد و بعد از مرگ فرد میزبان، خود نیز از بین خواهد رفت و ریشه کن خواهد شد و یا بدن فرد مقاومت کرده و ویروس را از بین خواهد برد و باز هم سرنوشت نهائی ویروس از بین رفتن و ریشه کن شدن است. پس چرانباید از روش دوم که جلوگیری از انتقال ویروس از فرد آلوده به فرد سالم است برای ریشه کنی ویروس و من جمله ویروس کرونا استفاده کنیم.؟؟؟

بهترین راه جلوگیری از ترددهای بی رویه و برخوردهای غیرضروری افراد با همدیگر است. کاهش خروج از خانه های امن به بیرون و محیط های مشکوک برای محبوس کردن ویروس و جلوگیری از تجدید حیات و احتمالاً تغییر ژنوم و تیپ ویروس است و روشی است ساده و کم هزینه! در ترددهای افراد دو احتمال وجود دارد: یا من آلوده به ویروس به افراد سالم بی گناه منتقل خواهم نمود ویا من سالم بی گناه از افراد آلوده ویروس را دریافت خواهم کرد.و همینطور زنجیروار ویروس گسترش یافته و توسعه پیدا خواهد کرد.. همین وضعی که الان جامعه ما و جوامع مشابه داریم.

پس رفت و آمد و برخوردهای افراد بصورت عمد و یا غیرعمد دقیقا مصداق این است که یک نفر جانی بالفطره را که در کشتار آن شکی نیست را از زندانی که در آن محبوس شده را آزاد کنی و محدودیت و محرومیت را از آن جانی بگیری و فرصت تاخت و تاز به او بدهی!

آیا این اقدام عمل عاقلانه است؟ با هیچ منطقی سازگار هست؟؟؟

حال انگیزه هرچه می خواهد باشد. صد تاسف که برخی هم با عقاید خاص به اقدامات ناشیانه خود رنگ و لعاب دیگر داده و رعایت اصول علمی را مغایر عقاید دینی قلمداد می کنند و گروهی هم از روی بی اعتقادی به علم مبادرت به این کار میکنند. کدام عاقلی شیر محبوس در قفس را آزاد کرده و به جان مردم می اندازد؟؟در صورتی که این عقیده در هیچ دین و مسلکی و مخصوصا دین برتری چون اسلام هیچگاه عقل و دین و دانش را رو در روی هم نمیداند و بلکه در کنار هم می داند.

افرادی که رعایت نمی کنند به هر علتی ( مخصوصا اگر عمدی باشد ) در برابر پیامدهای انتشار بعدی بیماری در برابر وجدان خود و در برابر خدای خود پاسخگو خواهند بود و اینجاست که دیگر اعمال عمدی ملاک خواهد بود. (از هر بعدی که می خواهد باشد.)

 

 

 

Last modified on چهارشنبه, 14 اسفند 1398 11:10
Rate this item
(1 Vote)