شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکیتقویت سیستم دفاع ایمنی در برابر کرونا ویروس
خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 184

اوقات شرعی

طراحی سایت
پنجشنبه 19 تير 1399.
:تاريخ شمسی
الخميس 19 ذو القعدة 1441.
:قمری
Jul 09 2020.
:میلادی

تقویت سیستم دفاع ایمنی در برابر کرونا ویروس

 امروزه همگان و حتی افرادی با اطلاعات جزئی از طب و بهداشت می دانند که اگر سیستم دفاع ایمنی بدن قوی باشد اکثر بیماری ها مانند بیماری های عفونی و حتی سرطان نمی توانند در بدن ثاثیر نمایند و همینطور در بحث عفونت کرونا ویروس ( Covid-19) هم آمارهای علمی نشان دادند که بیشتر از 80درصد مرگ های ناشی از این بیماری در افرادی با سیستم دفاع ایمنی ضعیف است.

حال سوال اینجاست که چکار انجام دهیم تا سیستم دفاع ایمنی قوی داشته باشیم و دچار بیماری ها و مخصوصا عفونت کرونا ویروس نشویم.

1-      رژیم غذایی مملو از میوه و سبزیجات تازه حداقل در یک وعده غذایی داشته باشیم.

2-      پرهیز از خوردن شیرینی جات زیرا که گلوکز سیستم دفاع ایمنی بدن را تضعیف می کند.

3-      حداقل در هفته 3-2 بار ماهی در رژیم غذایی گنجانده شود.

4-      در مصرف میوه جات  باید میوه کامل خورده شود ، نه آب میوه جات.

5-      مصرف آب فراوان حداقل 10-8 لیوان در هر 24 ساعت و در صورت داشتن علائم هرنوع بیماری عفونی مصرف آب را تا 14 لیوان افزایش دهیم.

6-      مصرف زیاد چای بدلیل داشتن گزافتین ها در تقویت سیستم دفاع ایمنی موثراست البته چای بدون قند و شکر باید باشد.

7-      عصاره های طبیعی مثل عصاره مالت یا جو،  هر روز حداقل یک لیوان مصرف شود.

8-      مصرف پروبیوتیک ها مخصوصا لبنیات پروبیوتیکی ، زیرا که میکروب های مفید در آنها به مقابله با عوامل ویروسی و باکتریایی بیماری زا می شود.

9-      مصرف سبزیجات ریشه ای مانند هویج ترب و سایر ریشه ها.

     10 خواب کافی حداقل یک ساعت در بعداز ظهرها و 8 ساعت در شب . خواب باید حتما در اتاق کامل تاریک       باشد و در اتاق نباید وسایل موج ساز مانند تلفن همراه تلفن سیار و غیره و همینطور در اتاقی که برق فشارقوی از نزدیک آن رد نشود خواب کافی لنفوسیت های T را تقویت می کند.

   11- هر 2 ساعت 15 تنفس عمیق در هوای آزاد وباعث بهبود در خونرسانی عوامل مدافع بدن می شود.

  12 استرس و نگرانی را کم کنید زیرا استرس و نگرانی باعث تضعیف سیستم دفاع ایمنی بدن می شود. با گوش دادن به موسیقی دلخواه با مطالعه مطالب خوشایند شوخی با اطرافیان و ...

استرس باعث ترشح هورمون های ضدالتهاب مانند کورتیزول می گردد و التهابات هم در بدن پیش زمینه عفونت ها هستند . مخصوصا در هر گونه تب سرفه را به کرونا ربط دادن باعث افزایش استرس می باشد.

  13 نرمش مرتب در هوای آزاد هر روز دوبار در 10 دقیقه به اکسیژن رسانی و دفع ضایعات سلولی و در نتیجه در تقویت سیستم دفاع ایمنی موثر است.

 14- عدم مصرف دخانیات .

 15- مصرف دانه های روغنی مانند بادام پسته و ... به تقویت سیستم دفاع ایمنی خیلی کمک می کنند.

 16 مصرف ویتامین C با کاهش تولید مواد مضر در داخل سلول ها تا حدودی به افزایش دفاع ایمنی کمک کرده و در عوض ویتامین C  به کلاژن سازی کمک می کند.

 17- مصرف ویتامین D طی یک مطالعه در روی 107   فرد بالای 50 سال در آمریکا ثابت شد که مصرف ویتامین D با دوز بالا  در طول سال  میتوان 40 درصد ریت عفونتهای تنفسی را کاهش داد . پس مصرف ویتامین D باعث افزایش مقاومت سیستم تنفسی در مقابل عفونت ها می شود.


ویتامین D در حالت طبیعی در غذاهایی مانند ماهی سالمون روغن ماهی لبنیات وجود دارد و در صورت عدم تامین با این غذاها مقدار نیاز روزانه 333 واحد میباشد . مصرف خوراکی ( قرص ) آن به مقدار 1000-500 واحد در روز توصیه میشود و یا هر هفته معادل آن را یکجا به مقدار 5000 واحد مصرف نمود.

 دکتر عباس دیندوست  - مشاور مدیرعامل 

Last modified on چهارشنبه, 21 اسفند 1398 14:51
Rate this item
(1 Vote)