شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکیمصرف مکمل های غذایی برای افراد چه مقدار لازم است ؟

اوقات شرعی

طراحی سایت
شنبه 21 تير 1399.
:تاريخ شمسی
السبت 21 ذو القعدة 1441.
:قمری
Jul 11 2020.
:میلادی

مصرف مکمل های غذایی برای افراد چه مقدار لازم است ؟

طبق آمارهای رسمی بیش از نیمی از مردم آمریکا مکمل غذایی مصرف می کنند و هزینه های مصرف مکمل های غذایی در اروپا سالیانه بالغ بر 14 میلیارد دلار برآورده شده است  . ( سال 2018)

همچنین در سایر قاره ها و کشورها همین وضع کمابیش مشابه است.

حال سوال اینجاست که آیا مصرف این همه مکمل غذایی برای عموم مردم لازم است ؟؟

پروفسور Said lisa young استاد تغذیه دانشگاه نیویورک در این زمینه می گوید: استفاده عمومی از انواع مکمل های غذایی برای افراد در هر سن و جنس و شرایط نه تنها مفید نیست بلکه می تواند خیلی هم مضر باشد . او معتقد است که مصرف بهداشتی و کامل غذاها بیشتر افراد را از نیاز به مصرف مکمل ها دور می کند.

دکتر یانگ می گوید که از مصرف خودسرانه مکمل ها باید خودداری شود که مصرف بی رویه اکثر آنها می تواند عواقب وخیمی داشته باشد. ( مثلا مصرف زیادی Vit E منجر به کانسر پروستات می شود)

پروفسور یانگ می گوید مکمل ها بطور خلاصه باید برای افراد در شرایط زیر مصرف شود :

1- خام خوارها : نیازبه مصرف مکمل ویتامین B12 ضروری است آن هم نه زیاد و تقریبا 4/2 میکروگرم در روز

2- خانم های باردار : نیاز به مصرف اسیدفولیک – آهن – کلسیم – Vit D – کولین – امگا 3 و اسید چرب ها . ویتامین های گرون B و C وجود دارد و بر طبق پروتکل زنان – مامایی آمریکا باید مصرف شود.

3- خانم های یائسه :ویتامینD برای جلوگیری از عواقب خطرناک آن لازم است . روزانه 1200 میل گرم یا معادل آن 600 واحد بین المللی باید مصرف شود.

4- کودکان شیرخوار : ویتامین D روزانه 400 واحد احتمالا مصرف شود.

5- افراد بالای 50 سال : مصرف ویتامین B12 – کلسیم – ویتامین D و B6 میتواند مفید باشد .

6- بیماران قلبی عروقی : در سال 2017 انجمن قلب آمریکا ( AHA) مصرف مکمل های حاوی اسید چرب امگا 3 را توصیه نمود.

7- بیماران دچار ضعف بینایی : مصرف ویتامین های E و C و عنصر روی و مس می تواند مفید باشد.

8- بیماران گوارشی : مخصوصا بیماران سلیاکی و IBS و بیمارانی که بخشی از دستگاه گوارش آنها برداشته شده است اختلال در جذب دارند ،این بیماران بایستی آهن – کلسیم و ویتامین B12 را مصرف نمایند.

9- ورزشکاران حرفه ای: مصرف ترکیبات آهن برای آنها ضروری است بدلایل اختلال در جذب آهن غذاها ناشی از کمبود بزاق و همینطور بدلیل شکسته شدن زیاد گلبول های قرمز در اثر فعالیت شدید عضلات . توصیه اکید دکتریانگ  و دکتر Majumdar said در این رابطه اینست  که از تداخل دارو با دارو و از تداخل دارو با غذا مطلع باشند و بعد مکمل استفاده نمایند. در مورد چندین ماده مغذی در ورزشکاران نگرانی وجود دارد دریافت روزانه کمتر از یک سوم RDA برای چندین ویتامین B( B6-B2-B1 ) و ویتامین C حتی زمانی که سایر ویتامین ها مکمل یاری می گردد ممکن است منجر به کاهش قابل ملاحظه در Vo2 max و آستانه بی هوازی در کمتر از 4 هفته گردد . آهن و کلسیم دو ماده معدنی هستند که بیشترین احتمال کمبودشان در ورزشکاران جوان وجود دارد. ( فصل 24 کراوس )

10- مطالعات نشان داده که اوج بقای کلسیم توسط دختران ، دوره های زمانی پیش از بلوغ و اوایل بلوغ و تحت تاثیر نژاد می باشد که در دختران سیاه پوست به مقدار بیشتری میزان ابقاء کلسیم زیاد است . مکمل یاری کلسیم در کودکان و نوجوانان مفید بوده ولی دریافتی دراز مدت و بالای کلسیم ممکن است منجر به افزایش شکستگی های استخوانی در سالمندی شاید در اثر افزایش سرعت قالب بندی مجدد که منجر به خستگی استئوبلاست می شود ، گردد . ( فصل 3 کراوس )

11- در سالمندی باید دریافتی ویتامین ها و مواد معدنی درمقایسه با کل کالری دریافتی افزایش یابد . فرایندهای اکسیداتیو روی سالمندی اثر دارد که در افراد بالای 50 سال مکم Vit B12 و Vit D و فولات با کنترل سطح Vit B12 و کلسیم توصیه می گردد . مطالات اولیه نشان میدهند که خصوصیات آنتی اکسیدانی ویتامین E ممکن است درپیشگیری یا به تاخیر انداختن پیشرفت آب مروارید موثر باشد احتمال آنتی اکسیدانی ویتامین E و مواد مغذی مرتبط با آن مجموعا" می توانند در حفظ و درمان بیماری ها و حالات مرتبط با استرس اکسیداتیو همچون سالمندی _ آرتریت – سرطانن – بیماریهای قلبی و عروقی – کاتاراکت – دیابت و برخی از موارد آلزایمر اهمیت داشته باشد . ( فصل سوم کراوس )

12- سیگار کشیدن و تابش زیاد نور به چشم ها میتوانند باعث کاتاراکت شوند . ویتامین های E و C و B و کاروتن ممکن است بتوانند از کاتاراکت پیشگیری کنند . ( فصل 29 کراوس )

 

Source : CNN Health jun 24-2020

دکتر عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

مهندس فائضه مهانفر – کارشناس تغذیه 

Last modified on یکشنبه, 08 تیر 1399 09:36
Rate this item
(1 Vote)