شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکیپسوریازیس یا بیماری پوستی صدف

اوقات شرعی

طراحی سایت
چهارشنبه 1 بهمن 1399.
:تاريخ شمسی
الأربعاء 7 جماد ثاني 1442.
:قمری
Jan 20 2021.
:میلادی

پسوریازیس یا بیماری پوستی صدف

یکی از شایعترین بیماری های پوستی که در همه جای دنیا شایع و شیوع آن در جوامع مختلف از 0.5-5 % متفاوت است . در هر دو جنس مرد و زن دیده میشود واوج شیوع آن در دهه های 3 و 4 زندگی است . در کودکان کمتر شایع بوده و بطور کلی یک بیماری طولانی و غیرقابل درمان قطعی است.

علایم :

پوست قرمز و خونریزی دهنده همراه با خارش و درد که روی نقاط قرمز پوست پولک های نقره ای و فلسی دیده میشود و اطراف ناحیه قرمز و متورم است.شیوع بیماری معمولا از پوست روی آرنج ها و زانوهاست که در صورت عدم درمان کامل ممکن است به جاهای دیگر بدن و حتی ناخن ها نیز منتشر شود.بیماری معمولا بصورت دوره ای ( cyclic) دیده می شود و در فصولی از سال علائم تشدید یافته و در فصولی دیگر تسکین می یابد.

پاتوفیزیولوژی بیماری Pathophysiology

رشد سریع و غیرقابل کنترل لایه های فوقانی پوست بدلیل حمله عوامل ایمنی بدن به سیستم های مهار و کنترل کننده تکثیر سلول های پوست بوده ولی اینکه سیستم دفاع ایمنی چطور به عوامل مهار کننده تکثیر سلول های پوست می شود معلوم نیست .

انواع پسوریازیس

پسوریازیس بر حسب شکل ظاهری و شدت و ناحیه درگیر بدن انواع مختلفی دارد شامل :

1- پسوریازیس پلاکی : شایعترین نوع آن است و بیشتر نواحی آرنج – زانو و بازوها را دیگری می کند.

2- پسوریازیس ناخن : ناخن های انگشتان دست و پا را درگیر می کند وباعث نازکی ناخن و خارش و درد و جداشدگی ناخن از بستر آن می گردد .

3- پسوریازیس معکوس : بیشتر پوست ناحیه باسن – شرمگاهی – زیرپستان ها را درگیر می کند . پوست نواحی  متورم – قرمز – دردناک می شود . نظریه ای وجود دارد و بیان می کند عفونت های قارچی این نوع بیماری صدف را تحریک و تشدید می کند.

4- پسوریازیس چرکی : این نوع پسوریازیس علاوه بر التهاب و قرمزی پوست تاول های کوچک چرکی نیز دارد .

5 و 6 و 7 چند نوع دیگر .

درمان Treatment

این بیماری درمان قطعی ندارد ولی با مجموعه ای  از درمان های طبی – خانگی و فیزیکی می توان بیماری را کاملا کنترل کرد.

-  درمان های طبی : استفاده از ترکیبات کورتونی ( موضعی و سیستمیک ) – انواع پماد و کرم های نرم کننده – انواع آنتی بیوتیک ها را شامل می شود. مانند مشتقات ویتامین D  - مهارکننده های کلسینورین – کل تار- دیترانول  و انواع ترکیبات کورتونی و ...

-  درمان های خانگی و سننتی : استفاده از نمک بحرالمیت – سرکه سیب طبیعی – ژل آلوئه ورا – خمیر جو- روغن درخت در چای.

-  درمان های فیزیکی : استفاده ازپلاسماتراپی برای کنترل عوامل موثر در تکثیر سلول های پوست بخوبی جواب می دهد . همینطور استفاده از اشعه UV و رادیوتراپی سبک از راههای درمان فیزیکی است .این بیماری مسری و قابل انتقال نیست .

هرچند در بالا هم ذکر گردید که علت اصلی بیماری چندان شناخته شده نیست ولی عواملی در تشدید و تسریع و بوجود آمدن آن موثرند .

ریسک فاکتورها :

1- وراثت

2- سیگار

3- الکل

4- چاقی

5- استرس

6- عفونت ها

 

عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

Last modified on پنج شنبه, 19 تیر 1399 03:51
Rate this item
(1 Vote)