شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکیحس بویایی آسیب پذیرترین حس ها در بیماری کرونا ویروس

اوقات شرعی

طراحی سایت
چهارشنبه 15 مرداد 1399.
:تاريخ شمسی
الأربعاء 16 ذو الحجة 1441.
:قمری
Aug 05 2020.
:میلادی

حس بویایی آسیب پذیرترین حس ها در بیماری کرونا ویروس

تا بحال گفته می شد که تب و سرفه علائم  بارز اکثر عفونت های ویروسی سیستم تنفسی  از جمله عفونت  SARS-COV-2 هستند . این کاملا" درست ولی در بیماری Covid-19 یک علامت تاپ دیگری نیز کشف شده که خیلی زیاد به تشخیص این بیماری کمک می کند و آن هم از بین رفتن حس بویایی ( Insomnia)  است .

یک تیم بین المللی متشکل از دانشمندان عصب شناس با ملیت های مختلف در دانشکده پزشکی هاروارد این موضوع را بررسی کردند . و ثابت شد که سلولهای پشتیبانی کننده گیرنده های بویایی  آسیب پذیرترین سلول ها در برابر ویروس  SARS-COV-2  هستند .همان ویروسی که عامل بیماری Covid-19 است .

خوشبختانه نرون هایی که نوع بو را تشخیص داده و به مغز منتقل می کنند آسیب پذیر نیستند . و علت آسیب حس بویایی در عفونت Covid-19 آسیب سلول های پشتیبانی کننده گیرنده های بویایی ( از نظر متابلیک و ساختمانی ) است که این سلول ها گیرنده های ACE2  خیلی زیادی دارند می باشد. همین گیرنده های ACE2 منفذ و محل عبور ویروس SARS-COV-2 به داخل سلول های بدن هستند .

این مطالعه کاملا بیان می کند عفونت سلول های غیرعصبی پشتیبانی کننده اعصاب بویایی عامل از بین رفتن حس بویایی در بیماری عفونی Covid-19 است نه خود سلول های عصبی، البته از بین رفتن حس بویایی در Covid-19 موقتی است و بعدا" برخواهد گشت .

 

Source : NEWS MEDICAL LIFE SCIENCE   july – 25 – 2020

دکتر عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

Last modified on دوشنبه, 06 مرداد 1399 10:17
Rate this item
(1 Vote)