شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکی(تب مالت (بروسلوزیس Brucellosis

اوقات شرعی

طراحی سایت
چهارشنبه 15 مرداد 1399.
:تاريخ شمسی
الأربعاء 16 ذو الحجة 1441.
:قمری
Aug 05 2020.
:میلادی

(تب مالت (بروسلوزیس Brucellosis

این بیماری یکی از شایعترین و مهمترین بیماری های مشترک انسان و حیوان است . این بیماری از قدیم الایام در بین انسان ها شایع بوده ولی علت علمی آن که ثابت نشده بوده مثل خیلی از بیماری ها به عوامل دیگر و حتی عوامل غیرمادی ( مثل نفرین و ... ) نسبت داده می شد تا اینکه برای اولین بار میکروب عامل بیماری در سال 1887 توسط دکتر دیوید بروس David – Bruce) ) از طحال یک سرباز فوت شده ایرلندی در جزیره مالت ایزوله شد و مشخص شد که علت بیماری یک باکتری ازتیره کوکوباسیل است که فاقد اسپور و کپسول می باشد .

بهمین دلیل و به افتخار وقدردانی از دکتر بروس از آن به بعد به نام های تب مالت و یا بروسلوز خوانده می شود.

میزبان بیماری

میزبان اصلی این بیماری گاو – گوسفند – بز و خوک  و طبیعت وسیعی از حیوانات وحشی است که از طریق هوا و یا غذا وارد بدن حیوان شده و سپس توسط محصولات بدن آن حیوان به انسان منتقل می شود.

بیماری زایی در حیوان

این میکروب بعد از ورود به بدن حیوان در آن حیوان می تواند انواع اختلال ایجاد نماید مثل سقط جنین – کاهش وزن – کاهش تولید شیر – عقیمی و حتی مرگ شود.

بیماری زایی در انسان

انسان با مصرف فرآورده های  دامی و یا ناپخته مثل گوشت – شیر – پنیر – بستنی و ... و یا با لمس و تماس خون – شیر – ترشحات حیوان آلوده با دست زخمی به این بیماری مبتلا می شود . انتقال انسان به انسان وجود ندارد.

دوره کمون ( نهفتگی بیماری )

این میکروب با مصرف فراورده های خام و یا از طریق تنفس هوای آلوده به میکروب و از طریق تماس پوست زخمی دست انسان با خون و ترشحات حیوان آلوده وارد بدن انسان می شود.

بسته به مقاومت بدن انسان در افراد مختلف از چندروز تا چندین هفته بصورت نیمه فعال در انسان باقی می ماند .

بعد از دوره کمون ( که در افراد مختلف متفاوت است ) بیماری کم کم وارد فاز فعال شده و به ارگان های بدن مانند مغز استخوان – غدد لنفاوی – طحال – کبد و اندام های جنسی ( تولید مثل ) اثر می گذارد و علائم بیماری در فرد ظاهر می شود .

علائم بیماری ( signs )

- تب با عود های مکرر

- عرق مخصوصا عرق شبانه  و عرق بی ارتباط با دمای محیط زندگی فرد

- درد عمومی بدن

- درد مفاصل و عضلات

- کاهش وزن بی دلیل

- ضعف

- خستگی مفرط

 

- و علائم دیگر که تنوع علائم در این بیماری چنان زیاد و متنوع است که گاها" به این بیماری ، بیماری هزار چهره می گویند مانند یبوست – کاهش فعالیت جنسی – آبسه در ارگان های مختلف و ...

 

تشخیص Diagnosis

پایه تشخیص در این بیماری شرح حال بیمار و علائم بالینی است . پزشک با پرسیدن نوع فعالیت فرد و ریسک فاکتورها و علائم بالینی و معاینه بالینی به تشخیص مشکوک شده و برای تکمیل یک سری تست های آزمایشگاهی درخواست می کند.

آزمایشات کمک تشخیصی شامل ( Coombs Right )- انواع ایمونوگلوبین های مربوطه – تستی رزیگال – رینگ تست  می باشد .

پیشگیری Prevention

بهترین درمان ها در بیماری های عفونی و از جمله بیماری تب مالت پیشگیری است .

- عدم مصرف فرآورده های حیوانی خام و نیمه خام مانند گوشت – آلایش گوشتی – شیر – پنیر و بستنی

- استفاده از فرآورده های لبنی پاستوریزه

- استفاده از ماسک در محیط های مشکوک مانند آغل دامداری ها – کشتارگاه ها و ...

- محافظت از تماس پوست زخمی  بدون انسان در برخورد با خون و ترشحات و گوشت آلوده

 

درمان Treatment

چون عامل بیماری یک باکتری است پس اساس درمان استفاده از آنتی بیوتیک های موثر بر این باکتری است .

موثرترین آنتی بیوتیک ها در این بیماری داکسی سایکلین  - جنتامایسین – تتراسایکلین و ...غیره با نظر پزشک ( داخلی یا عفونی ) و بصورت طولانی مدت می باشد.

گاها" مصرف آنتی بیوتیک الزاما" تا 6 ماه هم طول می کشد . منتها تاثیرات مثبت آنتی بیوتیک اکثرا" تا 2 هفته بعد از شروع درمان ظاهر می شود ولی برای تاثیر قطعی مدت ها لازم است .

سایر درمان ها بر اثر شرایط بیمار بصورت علامتی و تسکینی ( Palliative ) خواهد بود مثل کورتون ها – مسکن های غیرنارکوتیک – مسکن  ها  ( NSAID)  و غیره خواهد بود.

رژیم غذایی

در ابتدای بیماری رژیم غذایی آنها شامل مایعات گرم- آب میوه های طبیعی و غذاهای پر پروتئین نرم و کاملا" پخته می باشد که رفته رفته مواد غذایی پر فیبرهم به آن اضافه خواهد شد . بعد از 2 ماه از سپری شدن بیماری رژیم غذایی کاملا آزاد تهیه شده با اصول بهداشتی می باشد.

عوارض بیماری  Complications

این بیماری علاوه بر خود بیماری میتواند عوارض دیگر و طولانی مدت نیز بگذارد که هرکدام از آنها پروسه درمانی خاص خود را دارند.

از عوارض شایع بیماری اندوکاردیت ( التهاب پرده های داخلی قلب ) – اپیدیدیمت  ( التهاب طناب منی بر در مردان ) – آرتریت ( التهاب مفاصل ) مننژیت – انسفالیت – بزرگ شدگی کبد  و طحال  و ...

این بیماری یک بیماری فراگیر جهانی است و تقریبا در همه جای جهان کمابیش وجود دارد منتها شیوع آن در کشور های خاورمیانه بیشتر از سایر نقاط جهان بوده و در ایران هم در استان های مرکزی ( اصفهان – یزد – مرکزی ) بیشتر از سایر استان هاست .

 

منابع : مجموعه ای از سایت های بهداشتی داخلی و خارجی ایران

Last modified on دوشنبه, 06 مرداد 1399 10:24
Rate this item
(0 votes)