شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکی( Mastalgia - Breast pain ) درد پستان

اوقات شرعی

طراحی سایت
يكشنبه 6 مهر 1399.
:تاريخ شمسی
الأحد 10 صفر 1442.
:قمری
Sep 27 2020.
:میلادی

( Mastalgia - Breast pain ) درد پستان

حدود 70 درصد خانم ها دردهای پستان را در طول عمر خود تجربه می کنند و حدود 75درصد خانم ها دایما" در بخشی از پستان های خود در طول دوره پریود درد را احساس می کنند .

درد پستان یک احساس ناخوشایند در یک و یا هر دو پستان میباشد .خود درد پستان در اکثریت مواقع علت خوش خیمی دارد و خطرناک نیست منتها با توجه به ترس شدید خانم ها از بدخیمی های پستان و از طرفی ارتباط دو درصد  درد های پستان  با بدخیمی ها درد پستان  به همین دلیل از طرف خانم ها جدی در نظر گرفته می شود و آنها را به تشخیص و  درمان می فرستد، که صدالبته  این موضوع بهتر بوده زیرا حتی الامکان یک کنترل چکاپی از خانم بعمل می آید .

دردهای پستان به روش های مختلف تقسیم بندی می شوند که شایعترین نوع تقسیم بندی ها تقسیم بندی درد پستان بر اساس پروسه زمانی و سنی است که این نوع تقسیم بندی به تشخیص نیز خیلی کمک می کند:

انواع دردهای پستان :

1- دردهای پستان پیش از یائسگی :این نوع دردها با شروع بی نظمی ها در قاعدگی که از علائم شروع یائسگی است . در خانم ها این نوع دردها متناسب با شدت بی نظمی های قاعدگی است و با علائمی همچون حساسیت در پستان ها – درد پستان ها با لمس – درد شدید پستان در حین حرکت و علایم دیگر مشخص می شود .

2- درد پستان درطول قاعدگی :پستان های اکثر خانم ها در طول دوره پریود همراه با درد بوده و این دردها در چندروز مانده به شروع قاعدگی تشدید یافته و با شروع قاعدگی کم می شود و تا چند روز بعد از قاعدگی هم بدرجاتی دردناک می شود.

3- دردهای اواخر حاملگی :در اواخر حاملگی و در زمانی که پستان های  خانم حامله بقدر کافی تحت اثر هورمون های جنسی زنانه ( استروژن و پروژسترون ) قرار گرفته ، بزرگ و ملتهب شده و فعالیت شیرسازی شروع می شود . کم کم ترشحات هورمون های دیگر مانند ریلاکسین و اکسی توسین نیز شروع می شود همچنین بازشدن مجاری شیری و انقباضات عضلات صاف اطراف مجاری نیز شروع شده و مجموعه این تاثیرات هورمونی منجر به دردهای پستانی می شود .

4- دردهای ناشی از عفونت و ماستیت  :ماستیت به معنی التهاب بوده و اکثرا" در عفونت های پستانی دیده میشود که علل اکثر عفونت ها باکتریایی بوده و علاوه بر درد پستان التهاب پستان ها و تورم سینه ها و تب نیز در بیمار وجود دارد .

5- دردهای دیگر مانند درد ناشی از تروما – جراحی و ...

6- دردهای عصبی و استرس: که با استرس های درد پستان ها شروع و یا تشدید می شود .

7- دردهای ناشی از بدخیمی ها :کمتر از 2درصددردهای پستان بعلت بدخیمی هاست که این دودرصد هرچند خیلی کم است ولی به لحاظ اهمیت موضوع در پستان باید جدی گرفته شود .

8- درد پستان بدلیل اقدامات تشخیصی :  مانند معاینه شدید توسط خود فرد یا پزشک – فشار پروب سونوگرافی و ... که در این موارد پستان تا چند روز دردناک می شود .

برخورد با درد پستان

هرچند معلوم شده است که در اکثر مواقع و موارد درد پستان پیامد پروسه خطرناک و تهدید کننده نیست ولی از آنجا که در پاره ای موارد علت یا معلول  عامل خطرناکی است باید جدی گرفته شود و همینطور به لحاظ اهمیت و ارزش خودآزمایی  ( BSE) و یا معاینات دوره ای برای تشخیص توده ها و بدخیمی پستان ( اولین سرطان شایع در زنان ) حتما" لازم است هر نوع درد پستان جدی گرفته شده و تشخیص و درمان آن بر عهده پزشک گذاشته شود .

درمان

دردهای خوش خیم پستان به درمان جدی و شدیدی نیاز ندارند و پزشک هم بعد از بررسی معاینه با مسکن  های ساده (NSAID) و داروهای هورمونی تعدیل شده و در صورت بودن عفونت با آنتی بیوتیک ها مبادرت به درمان کرده و روش های تسکین فیزیکی را هم آموزش می دهند .

داروها ممکن است بصورت خوراکی و یا مالیدنی باشند و گاها" داروها بصورت ترکیبی استفاده می شوند .مثل مصرف همزمان داروهای مسکن و عصبی و یا مصرف همزمان آنتی بیوتیک و مسکن ها و غیره ...

 

دکتر عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

Last modified on سه شنبه, 14 مرداد 1399 07:10
Rate this item
(0 votes)