شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکیIsolate & Isolation ایزوله و ایزولاسیون

اوقات شرعی

طراحی سایت
يكشنبه 6 مهر 1399.
:تاريخ شمسی
الأحد 10 صفر 1442.
:قمری
Sep 27 2020.
:میلادی

Isolate & Isolation ایزوله و ایزولاسیون

این روزها با شیوع بیماری کرونا ویروس از جمله کلماتی که بیشتر استفاده می شود ایزوله است . کلمه ای که کمی ترسناک ، ناامید کننده و در کل دارای بار منفی ذهنی است .

حال وقتی به مفهوم ، اهداف و شرایط ایزولاسیون بیشتر واقف می شویم می بینیم اصلا اینگونه نیست .

تعریف ایزوله

ایزوله از نظر لغوی بمعنی جدا کردن و یا جداسازی است ولی در پزشکی جدا کردن فردی بیمار یا آلوده به یک میکروب ( ویروس – باکتری – انگل  و ... ) از افراد سالم و یا جدا کردن افراد آلوده و یا بیمار از فردی سالم و آسیب پذیر بمنظور جلوگیری از انتشار بیماری از فرد به دیگران و یا از دیگران به فرد را ایزوله گویند .

انواع ایزولاسیون

با توجه به تعریف بالا از ایزولاسیون مشخص شد ایزولاسیون دو نوع است  :

الف- جدا کردن فرد آلوده یا بیمار از افراد سالم ( ایزولاسیون مستقیم )

ب – جدا کردن فرد سالم برای جلوگیری از انتقال بیماری از افراد دیگر آلوده ( ایزولاسیون معکوس )

نحوه و شرایط ایزولاسیون

هدف اصلی از ایزولاسیون ( چه مستقیم و چه معکوس ) این است که برخورد و ارتباط بین بیمار و افراد سالم در حداقل باشد تا از انتقال عفونت جلوگیری شود . پس همه تمهیدات باید بکار گرفته شود که ارتباط تماسی مستقیم – ارتباط تنفسی – ارتباط جریان هوا در محیط ایزوله به حداقل برسد .

شرایط فشار هوا در اتاق ایزوله مستقیم

در اتاق ایزوله مستقیم که فردی بیمار بستری شده است . فشار هوا باید منفی تر از فشار اطراف باشد تا عامل بیمار با جریان هوا از اطراف بیمار به بیرون نشست پیدا نکند و هوای آلوده افراد سالم دیگر را آلوده نکند . همینطور هوا باید در مداری بسته چرخیده و تصفیه شود و مجددا" به اتاق بسته بیمار برگردد و اگر هم اجبارا" به هوای آزاد برود بایستی تمهیداتی اندیشیده  شود تا خروج هوای اتاق در محدوده ای بافاصله ایمن از دیگران خارج شود.

شرایط فشار هوا در اتاق ایزوله معکوس

در اتاق ایزوله معکوس فردی سالم آسیب پذیری خوابیده که در بیرون از اتاقش آلودگی و افراد آلوده وجود دارند که هدف برخورد مستقیم و برخورد هوای آلوده به محیط سالم اتاق ایزوله معکوس است . طبیعی است که در این حالت فشار هوای اتاق ایزوله معکوس باید بیشتراز فشار هوای محیط اطراف باشد تا اختلاف فشار مثبت مانع ورود هوای اطراف به اتاق شده و احتمال ورود آلودگی هم کمتر باشد.

البته چه اتاق ایزوله معکوس و چه مستقیم از نظر فیزیکی ، شرایط و قوانین ورود و خروج خاص خودشان را دارند :

- در کل بایستی طوری وارد یا خارج شد که البسه و وسایل آلوده ، از آلوده به تمیز وارد نشود.

- وقتی کسی وارد اتاق ایزوله مستقیم شود باید بعد از اتمام کار، تمامی البسه و وسایل در اتاق جا بمانند و بیرون آورده نشوند .

- وقتی کسی وارد اتاق ایزوله معکوس شود ، باید ابتدا تمیز گردد و با البسه تمیز و وسایل ایمن وارد شود و بعد از اتمام کار وسایل را بیرون آورده تا مجددا" برای بار بعدی ایمن سازی شوند .

لازم به یادآوری است ایزولاسیون بر حسب مورد، تقسیم بندی های مختلفی دارد مانند ایزولاسیون تنفسی – ایزولاسیون قطره ای – ایزولاسیون تماسی و ... ولی بر حسب شرایط فعلی جامعه و پاندمی کووید 19 موضوع بحث ما ایزولاسیون هوایی بود .

دکتر عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

Last modified on چهارشنبه, 22 مرداد 1399 07:03
Rate this item
(1 Vote)