شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکیfaraji

اوقات شرعی

طراحی سایت
چهارشنبه 7 آبان 1399.
:تاريخ شمسی
الأربعاء 12 ربيع أول 1442.
:قمری
Oct 28 2020.
:میلادی
faraji

faraji

کنفرانس علمی ورزش و تندرستی در مقابله بیماری کووید 19 به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش در بیمارستان بهبود برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان بهبود، در راستای گرامیداشت هفته تربیت بدنی و ورزش، کنفرانس ورزش و تندرستی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی با حضور اساتید، پرسنل اداری و کادر درمان روز شنبه سوم آبان ماه در سالن آموزش و تحقیق ساختمان سلامت بهبود با ارائه دکتر مقیمی اسکوئی – متخصص طب ورزش – برگزار شد. به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی، این کنفرانس در مدت زمان کوتاه و ارائه مطالب با مدیریت زمان انجام شد. دکتر مقیمی ورزش را برای بیمارانیکه در منزل قرنطینه هستند بسیار با اهمیت دانست و حفظ نشاط و تندرستی بیماران را با ورزش کردن مهم خواند. دکتر مقیمی در فیلمی کوتاه تعدادی از حرکات ورزشی که مناسب تمرین در منزل می باشد را پخش نمود و توضیحاتی در زمینه میزان افزایش انرژی و روحیه بیماران و افزایش اشتها با ورزش مداوم در منزل ارائه داد.


روابط عمومی بیمارستان بهبود

اکنون که نزدیک 10 ماه است از شروع و انتشار این بیماری میگذرد و از نادرترین بیماری هایی است که در طول یک قرن اخیر مردم و پزشکان را اینطوری سردرگم کرده است . روزی نیست که پروتکل های تشخیصی، درمانی و مراقبتی آن عوض نشود ، علائم بالینی آن درافراد مختلف فرق نکند و در کل بیماری چهره جدیدی از خود بروز ندهد .

این بیماری گیج کننده مثل هر پدیده دیگر موثر بر زندگی انسان ها گاها" چنان رعبی در دل جوامع ایجاد می کند که انسان ها را از اصول دور کرده و حتی به تفکرات و نظرات ماورایی سوق می دهد.

علاوه بر آن علیرغم نظرات مستند پزشکان و پژوهشگران در مورد مرگ و میر این بیماری ( mortality) که تا حال مقدار آن (2-10) درصد بوده است بازهم آن را چنان مخوف می دانند که با شروع علائم و حتی تشخیص نصف و نیمه کار بیمار را پایان یافته تلقی می کنند. دایم گوش به زنگ خبر رسیدن ساخت واکسن و داروی موثر دیگر هستند، با کوچکترین مشکلی هر نوع مشکل خود را با احتمال وجود Covid-19 ربط می دهند .

درخواست های خودسرانه از پزشک برای انجام CT  اسکن ریه یا نمونه برداری از حلق و درخواست آزمایشات و ... مسائلی هستند که وحشت مردم و یا تفکرات غیر علمی آنها را وادار می سازد .

اینکه در کل دنیا هیچ نوع پروتکل تشخیصی و درمانی مشخصی برای بیماری Covid-19 که در کشورمان در بین مردم بیماری کرونا معروف شده ، وجود ندارد ولی چاره چیست و چه باید کرد؟

وزارت بهداشت و درمان ایران با استفاده علم و تجارب پزشکان کشورمان ،تحقیقات و یافته های جدید از کشورهای مختلف دستورالعمل های پی در پی را که برگرفته از آخرین هاست را جمع آوری و بصورت رسمی به پزشکان و مراکز درمانی اعلام می کند که آخرین آنها دستورالعمل شماره 8 است که به تشخیص و درمان بیماران خیلی کمک می کند.

بر پایه دستورالعمل های وزارت بهداشت :

1- در 24 ساعت بعد از ورود ویروس به بدن با هیچ آزمایشی یا CT اسکن و نمونه برداری نمی توان گفت فرد مبتلا شده یا خیر .

2- بعد از 24 ساعت اگر بخواهند تشخیص بدهند که فرد مبتلا شده یا خیر، فقط و فقط نمونه برداری از حلق و انجام آزمایش PCR کمک کننده خواهد بود.

3- علائم بیماری معمولا" در 5-3 روز اول بعد از برخورد فرد با افراد مبتلا در فرد ظاهر می شود.

4- تا زمانی که بیمار دارای سرفه و تنگی نفس نباشد ، CT اسکن ضروری نیست.

5- علاوه و عوارض بیماری تا 3-2 هفته از ابتلا بیشتربوده و در صورت مقاومت بدن بیمار علائم کم کم فروکش می کند.

6- تست های آزمایشگاهی خونی مختص به ویروس کرونا SARS-COV-2 وجود ندارد و صرف بالا بودن PCR مثبت نمی تواند مشخصه قطعی ابتلا فرد به بیماری Covid-19 باشد.

7- بعد از 3-2 هفته بعد از ابتلا انجام تست های ایمنی IgG  و IgM و چندین آزمایش دیگر ارزش دارد و آن هم می تواند بیانگر این باشد که بیمار در 3-2 هفته اخیربه بیماری مبتلا شده است یا نه .

8- مصرف آنتی بیوتیک پیشگیرانه ( جلوگیری از ابتلا ) ارزشی ندارد .

9- مصرف هر نوع داروی گران قیمت اگر با نظر پزشک نباشد نمی تواند مفید باشد.

10-  تقویت سیستم دفاع ایمنی بدن و استفاده از وسایل خود ایمنی مانند ماسک بهترین روش جلوگیری از ابتلا به بیماری Covid-19 است .

 

منابع :

-  سایت Who

-  ژورنال Medical News

-  دستور العمل های وزارتی

-  سایت لانست عفونی

دکتر عباس دیندوست – مدیر داخلی و مشاور مدیر عامل

با اتمام عملیات نصب تجهیزات فشار قوی پست برق به بیمارستان، عملیات کابل کشی و تیرگذاری مسیر پست برق در کوچه ممتاز – پشت ساختمان اصلی بیمارستان، با همکاری مهندسان تلاشگر و  زحمت کش اداره برق تبریز انجام شد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان بهبود، عملیات تعویض تیرهای برق و کابل های انتقال برق در مسیر پست برق تا بیمارستان و کوچه های اطراف بیمارستان توسط مهندسان اداره برق تبریز انجام و به پایان رسید. مسئول دفتر فنی پروژه طرح توسعه، در گفتگو با روابط عمومی بیمارستان گفت: پروژه پست برق جدید بیمارستان متشکل از چند مرحله ساخت فضای فیزیکی مخصوص، خرید دستگاهها، همکاری مهندسان و کارشناسان اداره برق منطقه آذربایجان جهت نصب و راه اندازی و از همه مهمتر اخذ مجوز مربوطه که پس از ماهها دوندگی و چندین نوبت بازدید مدیران ارشد اداره برق، اخذ شد، یکی از مهمترین پروژه های طرح توسعه بیمارستان بود که به لطف پروردگار به سرانجام رسید. مهندس علیرضا ذیجاه گفت: در این راستا نیاز به تعویض کابل و تیرهای برق محوطه اطراف پست برق – کوچه ممتاز – بود که این مهم توسط مهندسان اداره برق منطقه ای روز چهارشنبه بیست و سوم مهرماه انجام و به پایان رسید. ذیجاه اشاره نمود: تمامی تیرهای وسط کوچه بانضمام کابل های برق تعویض و اصلاح شد. 


 

روابط عمومی بیمارستان بهبود

در راستای آگاه سازی سرطان پستان و پوکی استخوان، کمپین روبان صورتی در بیمارستان بهبود برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بیمارستان بهبود، کمپین روبان صورتی طبق روال همه ساله و با رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی روز سه شنبه ۲۲مهرماه در بیمارستان بهبود برگزار شد. این کمپین که همه ساله در فضای باز و در جمع شهروندان و دوستداران سلامت جامعه برگزار می شد، امسال در محل بیمارستان و با هدف آگاه سازی سرطان پستان و پوکی استخوان، با حضور مدیر عامل،  پزشکان، مسئولین، کارشناسان ارتقاء سلامت و مراجعین بیمارستان برگزار شد و شرکت کنندگان در این کمپین آموزش های لازم در خصوص نحوه آگاهی از سرطان برست و پوکی استخوان در دوران بیماری کووید۱۹ توسط کارشناسان ارتقاء سلامت بیمارستان از طریق آموزش چهره به چهره و جزوه های آموزشی مطلع شدند. مسئول آموزش ارتقاء سلامت در گفتگو با روابط عمومی بیمارستان گفت: بیمارستان بهبودکه یکی از بیمارستانهای مطرح کشور در زمینه غربالگری و آگاه سازی یکی از سرطان های شایع زنان در جهان یعنی سرطان پستان می باشد، همه ساله در هفته جهانی آگاه سازی سرطان پستان،  در فضای باز و در بین مردم با همکاری ارگان های ذی ربط برگزار می نمود که امسال این کمپین بنا به دستورالعمل ستاد مبارزه با کرونا مبنی بر عدم برگزاری هرگونه اجتماع و همایش در راستای مقابله با شیوع بیماری کووید۱۹، در داخل بیمارستان و در زمان محدود برگزار کرد. سرکار خانم هادیزاده گفت: پیش از این نیز این واحد کمپین سالمندان و سلامت قلب را نیز در محل بیمارستان برگزار کرده بود و کارشناسان ارتقاء سلامت با حضور در درمانگاههای تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان، آموزش های لازم در این زمینه را بصورت چهره به چهره و توزیع پمفلت های آموزشی اختصاصی به بیماران و مراجعین داده بودند. خانم هادیزاده با اشاره به معاینات رایگان بانوان در بیمارستان بهبود گفت: کارشناسان مجرب درمانگاه معاینات رایگان زنان با غربالگری بیش از ۲۵۰هزار تن از بانوان در طی ۱۲ سال و شناسایی موارد مشکوک و ارجاع آنان به پزشکان متخصص و فوق تخصص، همه ساله با برگزاری این کمپین همزمان با سایر بیمارستانهای ارتقاء دهنده سلامت، سعی در آگاه سازی خانواده های محترم از سرطان های شایع بانوان همچون سرطان پستان، روده و بیماریهای تناسلی زنان داشته و در این زمینه با افتتاح درمانگاه تخصصی معاینات زنان در ساختمان سلامت بهبود، نسبت به آگاه سازی خانواده ها گام برداشته اند. وی استقبال بانوان را در این زمینه بی نظیر خواند و این مهم را گامی بزرگ در راستای شعار سازمان بهداشت جهانی و بیمارستان بهبود مبنی بر تقدم پیشگیری بر درمان خواند. هادیزاده گفت: همه روزه بیش از ۵۰ نفر ، از خدمات درمانگاه معاینات رایگان زنان بهره برده و در صورت وجود علائم مشکوک از طریق آزمایشات و خدمات تصویر برداری بیمارستان و در صورت نیاز به بستری و از طریق اعمال جراحی، نسبت به تکمیل روند درمان خود اقدام می نمایند. وی گفت: البته امسال با شیوع بیماری کووید۱۹ مراجعات بانوان محترم به نسبت سال قبل کمتر شده ولی کارشناسان این درمانگاه طبق برنامه زمان بندی قبلی، آماده ارائه خدمات به بانوان گرامی با رعایت پروتکل های بهداشتی هستند. هادیزاده در پایان این گفتگو از برنامه ریزی واحد ارتقاء سلامت بیمارستان برای برگزاری کمپین های دیگر طبق برنامه سازمان بهداشت جهانی و دستورالعملهای وزارت بهداشت و برنامه های واحد آموزش سلامت،  همچون کمپین سلامت بانوان و کمپین ورزش خبر داد.


 

 

روابط عمومی بیمارستان بهبود

اجراء دستورالعمل تماس پوست با پوست مادر و نوزاد در ساعت اول پس از تولد در بخش زایمان و انتقال همزمان مادر و نوزاد از اتاق عمل به بخش Post Partum (مامائی ) در بیمارستان بهبود، خدمتی دیگر در شان و منزلت مادران و فرزندان ایران اسلامی!

به گزارش روابط عمومی بیمارستان بهبود، دستورالعمل تماس پوست با پوست در ساعت اول پس از تولد و شروع تغذیه با شیر مادر در اولین ساعات زندگی نوزاد، در بخش زایمان و مامائی بیمارستان در حال اجراست. مسئول بخش زایمان در گفتگو با روابط عمومی بیمارستان با اعلام اجرا نمودن این دستورالعمل از سالها  قبل در بخش زایمان و مامائی گفت: شیر مادر بهترین و با ارزش ترین ماده غذائی است که هر مادری به فرزندش هدیه می دهد. سرکار خانم جبارزاده گفت: تماس پوست با پوست نوزاد با مادر در ساعات اولیه زندگی نوزاد، بسیار حائز اهمیت است چنانکه عزت نفس و اعتماد به نفس نوزادان افزایش می یابد. نوزادی که در بدو تولد در تماس پوستی با مادر قرار می گیرد، اولین مهر وعشق خود را تجربه می کند. نوزاد این احساس را به درون می ریزد و خود را موجودی دوست داشتنی در می یابد. وی اشاره کرد: تماس پوست با پوست چهارمین اقدام از ده اقدامی می باشد که سازمان بهداشت جهانی و یونیسف این ده اقدام را برای تغذیه با شیر مادر معرفی کرده اند و رعایت آن در بیمارستان های دوستدار کودک تاکید شده است و بیمارستان بهبود از سالها قبل نشان دوستدار کودک را کسب نموده است. جبارزاده اشاره نمود: در بخش زایمان و مامائی بیمارستان بهبود، برنامه تماس پوست با پوست از سال 1392 به طور کامل اجرا شده، ولی به علت محدودیت فضا امکان ریکاوری و انتقال همزمان مادر و نوزاد، مقدور نبود که با لطف و عنایت الهی و همت مدیرعامل و هیئت مدیره بیمارستان و تلاش شبانه روزی همکاران دفتر فنی، با افتتاح و راه اندازی بخش جدید زایمان و مامائی در فضائی بالغ بر 1000 متر مربع از دهم تیرماه سال جاری همکاران محترم واحدهای زایمان و مامائی موفق به اجرای کامل دستورالعمل کشوری تماس پوست با پوست شده اند وانتقال مادر و نوزاد از اتاق عمل به بخش مامائی( Post Partum ) به روش KMC انجام می گیرد. در این روش نوزاد توسط لباس مخصوص که به مادر پوشانده می شود حمایت کامل می شود. این روش در مورد نوزادان دوقلو هم اجرا شده است و کلیه مادران از این روش اظهار رضایت کامل دارند.

روابط عمومی بیمارستان بهبود

کمپین گرامیداشت روز جهانی سالمند و روز جهانی قلب در بیمارستان بهبود برگزار شد.

همزمان با هفته جهانی تکریم سالمندان و دهم هفته جهانی قلب کمپین گرامیداشت این دو رویداد روز سه شنبه پانزدهم مهرماه در لابی اصلی بیمارستان با حضور مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره و تن چند از مدیران ارشد بیمارستان و کارشناسان ارتقاء سلامت برگزار شد. در این کمپین سالمندان عزیز حاضر در بیمارستان با حضور در محل اجرای کمپین، ضمن شرکت در برنامه های آموزشی کارشناس ارتقاء سلامت بیمارستان، اطلاعاتی در زمینه سلامتی و پیشگیری از بیماریها و تغذیه توسط کارشناسان ارتقاء سلامت و تغذیه بیمارستان کسب نمودند. همچنین کارشناسان ارتقاء سلامت با حضور در درمانگاههای تخصصی و فوق تخصصی، به اجراء برنامه های کمپین برای حاضرین در سالن انتظار درمانگاهها پرداختند. شایان ذکر است بیمارستان بهبود همه ساله در ایام مهرماه برگزار کننده کمپین روبان صورتی ( غربالگری سرطان پستان زنان) و کمپین تندرستی و ورزش بود که امسال به لحاظ شرایط بحرانی پیش آمده و در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی انجام نشد.


 

 روابط عمومی بیمارستان بهبود

قبلی12345678910بعدی
صفحه1 از27