عید غدیرخم
من به خاطر تو ماسک میزنم
همه باهم کرونا را شکست می دهیم
گرامیداشت  و تجلیل از خدمات کادر درمان و پشتیبانی بیمارستان بهبود
كرونا
درباره بیمارستان بهبود
کسب اولین مجوز پذیرش بیماران بین الملل
MRI
سي تي اسكن اسپيرال
رادیولوژی
طب هسته ای

اوقات شرعی

طراحی سایت
پنجشنبه 23 مرداد 1399.
:تاريخ شمسی
الخميس 24 ذو الحجة 1441.
:قمری
Aug 13 2020.
:میلادی

تعویض مفصل زانو رایج ترین عمل جراحی در سنین بالای 50 سال است

تعویض مفصل زانو رایج ترین عمل جراحی در سنین بالای 50 سال است
تبریز- ایرنا- فلوشیپ زانو و طب ورزشی آرتروسکوپی گفت: بازسازی مفصل زانو در دنیا یکی از رایج ترین اعمال جراحی بعد از سنین 50 سالگی است.

 

دکتر احد پاشایی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در شرایط عادی مفصل زانو لولایی فرم است و از سه استخوان تشکیل یافته که حرکات خم شدن، باز شدن و چرخشی را به مفصل می دهند.
وی ادامه داد: زمانی که مفصل زانو به هر علتی دچار آسیب و تخریب و غضروف مفصل سائیده شود، همچنین در حرکات مفصلی محدودیت ایجاد شود، این عمل بر روی بیمار انجام می شود.
دکتر پاشایی با اشاره به اینکه آرتروز مفصلی و تخریب غضروف های مفصلی دلیل اصلی این بیماری است، گفت: شایع ترین علت آرتروز مفصل زانو ارثی است و بعد از آن زانو زدن و دو زانو نشستن علت اصلی این بیماری در کشور ماست.
وی افزود: در کشورهای اروپایی به علت سبک زندگی خاص مردم بیماری آرتروز مفصل ران شایع است و در کشور ما نیز آرتروز مفصل زانو شایع تر است.
متخصص ارتوپدی از دیگر علت های این بیماری را ضربه های مکرر زانو، آسیب های ناشی از پوکی استخوان و بیماری های التهابی همچون روماتیسم دانست.
وی با بیان اینکه بیماری روماتیسم نسبت به سایر کشورها در ایران شایع تر است، گفت: بیماری روماتیسم یک درصد جمعیت کشور را شامل می شود ولی آرتروز زانو شایع تر از این بیماری است.
فلوشیپ زانو و طب ورزشی آرتروسکوپی اظهارداشت: زنان سه برابر بیشتر از مردان گرفتار آرتروز زانو هستند و براساس آمار 25 تا 30 درصد زنان بالای 50 سال دچار این بیماری هستند.
وی ادامه داد: اگر عوارض بیماری که قابل پیشگیری و درمان است را کنار بگذاریم جراحی تعویض مفصل زانو یک عمل بسیار موفقیت آمیز است.
وی افزود: براساس آمار این عمل جراحی سالانه بر روی یک میلیون و 200 هزار نفر در آمریکا انجام می شود و آمار عمل جراحی نیز در ایران رو به افزایش است.
این متخصص ارتوپدی تاکید کرد: درمان های محافظت زانو در بیمارانی که غضروف از بین رفته و تخریب شده و در افراد مسن و بالای 50 سال پاسخ نمی دهد و طبق تحقیقاتی که در دنیا انجام شده، داروهای غضروف ساز هیچ تاثیری بر درمان و غضروف سازی ندارند.
وی خاطرنشان کرد: دیگر اقدامات غیرتهاجمی که برای این بیماران انجام می شود، در سنین جوانی و زمانی که غضروف به صورت فعال و در حین رشد است تاثیر دارد.
دکتر پاشایی اظهار داشت: اندیکاسیون عمل جراحی تعویض مفصل زمانی است که مفصل تخریب شده و غضروف مفصل ساییده شود.
وی گفت: غضروف مفصل سه لایه است که به سه درجه تقسیم بندی می شود؛ درجه یک هنوز به استخوان نرسیده و لایه های سطحی غضروف ساییده شده و درجه سه زمانی است که غضروف به طور کامل ساییده شده و به استخوان رسیده است.
فلوشیپ زانو و طب ورزشی آرتروسکوپی افزود: گیرنده های درد در زیر غضروف و روی استخوان قرار دارد و تا زمانی که غضروف ساییده نشده بیمار درد را احساس نمی کند.
وی گفت: وقتی فرد با درد زانو مراجعه می کند به معنی این است که غضروف ساییده شده و به استخوان رسیده که دیگر اعمل غیرتهاجمی معنی ندارد.
وی تاکید کرد: تا 5 سال قبل انجمن ارتوپدی آمریکا در زنان سنین 50 سال و در مردان سنین 60 سال را گزینه عمل جراحی می دانستند، ولی اکنون در سنین 30 سال نیز این عمل بر روی بیمارانی که زانو کاملا خم شده و پای پارانتزی دارند انجام می شود.

روابط عمومی بیمارستان بهبود

Last modified on سه شنبه, 09 مرداد 1397 10:34
Rate this item
(1 Vote)

آخرين يافته هاي پزشكي

مطالب قبل