هفته دفاع مقدس
من به خاطر تو ماسک میزنم
همه باهم کرونا را شکست می دهیم
گرامیداشت  و تجلیل از خدمات کادر درمان و پشتیبانی بیمارستان بهبود
كرونا
درباره بیمارستان بهبود
کسب اولین مجوز پذیرش بیماران بین الملل
MRI
سي تي اسكن اسپيرال
رادیولوژی
طب هسته ای

اوقات شرعی

طراحی سایت
يكشنبه 6 مهر 1399.
:تاريخ شمسی
الأحد 10 صفر 1442.
:قمری
Sep 27 2020.
:میلادی

دکتر دلارام شکیبا دانشمند ایرانی در دانشگاه واشنگتن راز ترمیم زخم را فاش کرد

تیمی از محققین به رهبری خانم دکتر دلارام شکیبا در مرکز بنیاد ملی علوم آمریکا در مورد روش ترمیم زخم تحقیقی کردند و دریافتند که عملکرد سلول های فیبروبلاست و ماده زمینه ای خارج سلولی، چگونه در ترمیم زخم عمل می کنند . همینطور پی بردند به اینکه فیبروبلاست ها و سلول های مشابه آن در بافت پیوندی با ماده زمینه ای بین سلولی چگونه عمل متقابل و همکاری می کنند تا اسکلت و ساختمان ترمیم زخم را تشکیل دهند .

دکتر شکیبا : می گوید  تا این زمان تلاش ها برای کنترل عوارض محدودیت زا مانند  تشکیل اسکار و تشکیل فیبروز ناموفق بود زیرا که عملکردهای متقابل سلول های فیبروبلاست با پروتئین های زمینه ای ناشناخته بود.

دکتر شکیبا : ادامه می دهد که فیبروبلاست ها در مرحله اول با مکانیسم متفاوتی عمل می کنند و همین مرحله بهترین مرحله برای مداخلات در تسریع روند زخم ها بوده و موثرترین مرحله استفاده از تکنیک و دارو برای بهبود ترمیم زخم است .

برخلاف نظرات قبلی، اکنون ثابت شده که ( در نظریه قبلی برای ترمیم زخم سلول ها در ماتریکس زمینه ای کلاژن جذب شده و گیر می افتند)  بعد از ایجاد زخم برای ترمیم ابتدا سلول ها در ماده زمینه ای حرکت کرده و به عوض آنکه در آن گیر بیفتند زواید ظریف مویی در آنها ایجاد می شود ( مانند پاهای کاذب ) که این زواید در کلاژن نفوذ کرده و کشیده می شوند. و همین کشیدگی شکل سلول را تعیین می کند. ما الان میتوانیم طرحی را شروع کنیم که با استفاده از دارو و بیومکانیک ساختمان بافتی را که می خواهیم تشکیل شود در دست بگیریم.

محققین دریافتند که شکل سلول در ترمیم زخم به دو روش کنترل می شود :

اول : با کنترل حدود و مرزهای اطراف آن

دوم : با مهار پروتئین های مخصوص درگیر در شکل گیری کلاژن

فیبروبلاست ها با کشاندن حاشیه های زخم به طرف هم موجب سرآمدن زخم می شوند و سپس کلاژن سلول ها به ماده زمینه ای خارج سلولی شکل می دهد تا زخم بسته شود .

 

Source : science daily July 29-2020

دکتر عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

Last modified on سه شنبه, 14 مرداد 1399 07:04
Rate this item
(0 votes)

آخرين يافته هاي پزشكي

مطالب قبل