من به خاطر تو ماسک میزنم
همه باهم کرونا را شکست می دهیم
گرامیداشت  و تجلیل از خدمات کادر درمان و پشتیبانی بیمارستان بهبود
كرونا
درباره بیمارستان بهبود
کسب اولین مجوز پذیرش بیماران بین الملل
MRI
سي تي اسكن اسپيرال
رادیولوژی
طب هسته ای

اوقات شرعی

طراحی سایت
چهارشنبه 15 مرداد 1399.
:تاريخ شمسی
الأربعاء 16 ذو الحجة 1441.
:قمری
Aug 05 2020.
:میلادی
faraji

faraji

تیمی از محققین به رهبری خانم دکتر دلارام شکیبا در مرکز بنیاد ملی علوم آمریکا در مورد روش ترمیم زخم تحقیقی کردند و دریافتند که عملکرد سلول های فیبروبلاست و ماده زمینه ای خارج سلولی، چگونه در ترمیم زخم عمل می کنند . همینطور پی بردند به اینکه فیبروبلاست ها و سلول های مشابه آن در بافت پیوندی با ماده زمینه ای بین سلولی چگونه عمل متقابل و همکاری می کنند تا اسکلت و ساختمان ترمیم زخم را تشکیل دهند .

دکتر شکیبا : می گوید  تا این زمان تلاش ها برای کنترل عوارض محدودیت زا مانند  تشکیل اسکار و تشکیل فیبروز ناموفق بود زیرا که عملکردهای متقابل سلول های فیبروبلاست با پروتئین های زمینه ای ناشناخته بود.

دکتر شکیبا : ادامه می دهد که فیبروبلاست ها در مرحله اول با مکانیسم متفاوتی عمل می کنند و همین مرحله بهترین مرحله برای مداخلات در تسریع روند زخم ها بوده و موثرترین مرحله استفاده از تکنیک و دارو برای بهبود ترمیم زخم است .

برخلاف نظرات قبلی، اکنون ثابت شده که ( در نظریه قبلی برای ترمیم زخم سلول ها در ماتریکس زمینه ای کلاژن جذب شده و گیر می افتند)  بعد از ایجاد زخم برای ترمیم ابتدا سلول ها در ماده زمینه ای حرکت کرده و به عوض آنکه در آن گیر بیفتند زواید ظریف مویی در آنها ایجاد می شود ( مانند پاهای کاذب ) که این زواید در کلاژن نفوذ کرده و کشیده می شوند. و همین کشیدگی شکل سلول را تعیین می کند. ما الان میتوانیم طرحی را شروع کنیم که با استفاده از دارو و بیومکانیک ساختمان بافتی را که می خواهیم تشکیل شود در دست بگیریم.

محققین دریافتند که شکل سلول در ترمیم زخم به دو روش کنترل می شود :

اول : با کنترل حدود و مرزهای اطراف آن

دوم : با مهار پروتئین های مخصوص درگیر در شکل گیری کلاژن

فیبروبلاست ها با کشاندن حاشیه های زخم به طرف هم موجب سرآمدن زخم می شوند و سپس کلاژن سلول ها به ماده زمینه ای خارج سلولی شکل می دهد تا زخم بسته شود .

 

Source : science daily July 29-2020

دکتر عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

 امروزه غذاها و داروهای آنتی اکسیدان در سطح وسیعی استفاده می شوند ولی اکثر مردم و حتی تعدادی از پزشکان به مکانیسم عمل دقیق و حتی کاربردهای آن چندان واقف نیستند .

در این مبحث ما سعی خواهیم کرد با استفاده از آخرین منابع علمی در این رابطه ، موضوع را بررسی  نماییم  .

آنتی اکسیدان در دو کلمه Anti  بمعنی ضد و مخالف و Oxidant بمعنی اکسید کننده و یا سوزاننده با اکسیژنتشکیل یافته است .

برای بررسی موضوع ابتدا باید بدانیم اکسیداسیون چیست و چه ضرر و خطری دارد که برخی داروها و غذاها را مصرف می کنیم و دیگران را هم تشویق می کنیم تا با آن مخالفت  و مقابله نمایند .

اکسیداسیون  ( Oxidation )

یک واکنش شیمیایی در بدن است که برای ساختن مواد مورد نیاز بدن و تولید انرژی برای بدن بطور طبیعی انجام می شود منتها در این روش ضمن ( تولید مواد و ساخت انرژی ) یک سری مواد مضر و بشدت خطرناک بنام رادیکال های آزاد نیز تولید می شوند .

رادیکال های آزاد ( Free radicals )

یک سری مولکول هایی با پوسته الکترونی ناقص هستند که خیلی شرور بوده و آماده حملات به انواع سلول های بدن و ترکیبات شیمیایی مورد نیاز بوده و با حمله خود اثرات تخریبی شدیدی بر بدن اعمال کننده مانند انواع سرطان ها – انواع اختلالات در ژن ها – دیابت ها و ...

پس تا اینجا متوجه شدیم آنتی آکسیدان یک سری ترکیباتی هستند که از ساخته شدن مواد شرور و مضر رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند تا جلو خیل عظیمی از بیماری های انسان گرفته شود .

آنتی اکسیدان ها کدامند؟

در کل آنتی اکسیدان ها به دو گروه اصلی تقسیم میشوند : آنتی اکسیدان های مصنوعی وآنتی اکسیدان های طبیعی .

آنتی اکسیدن های طبیعی

یک سری مواد غذایی هستند که دارای ترکیبات آنتی اکسیدان هستند مانند انواع میوه ها و سبزیجات مثل انگور بنفش – انار – میوه جات زرد رنگ – زردآلو – هندوانه – انار – کاهو – کلم – کلم بروکلی – گوجه فرنگی – سیر – پیاز – گوجه فرنگی و ...

آنتی اکسیدان های صناعی ( سنتتیک )

این ترکیبات ساخته شده از طریق مکانیسم هایی چون جذب رادیکال های آزاد بخود – چسباننده های رادیکال آزاد به اکسیژن و سوزاندن آنها به روش اکسیداسیون – احیا کننده ها و ... میباشد .

آنتی اکسیدان های سنتتیک بدلیل عوارض جانبی برای مصرف ، قوانین بسیار سخت گیرانه ای دارند و بصورت محدود و بصورت دارو استفاده می شوند مانند Q10 ، ولی در صنعت زیاد کاربرد دارند مانند تصفیه روغن های سوخته .

پس در طب و درمان بهترین روش استفاده از مواد آنتی اکسیدان طبیعی ، میوه جات و غذاهای حاوی آنتی اکسیدان است.

لیست تعدادی از آنتی اکسیدان های در دسترس بدین ترتیب است:

سبزیجات پهن برگ – انگور قرمز – شکلات – انار – بادمجان – لوبیا سبز – غلات – آجیل – تخم مرغ – لبنیات – حبوبات – میوه جات زردرنگ – هویچ – انبه – هندوانه – کلیه های میوه های قرمز رنگ -  تخم کدو و آفتاب گردان – فلفل – انواع توت ها و ...

در کل مصرف مداوم این مواد باعث کاهش و حذف رادیکال های آزاد شده  که در نتیجه آن سیستم دفاع ایمنی بدن تقویت شده و بدینوسیله  از بروز هزاران بیماری در بدن جلوگیری می شود .

 

دکتر عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

 

 

کمپین مهار کرونا ویروس با رویکرد اطلاع رسانی و آموزش مراجعین و بیماران و پرسنل بیمارستان بهبود برگزار شد. این کمپین در ادامه برنامه های آموزشی واحد ارتقاء سلامت بیمارستان که آموزش و اطلاع رسانی خود را از بهمن ماه سال 98 بصورت آموزش چهره به چهره در درمانگاههای تخصصی و فوق تخصصی و بخش های بستری شروع نموده بود، با برپائی میز خدمت و اطلاع رسانی در لابی بیمارستان روز پنجشنبه نهم مرداد ماه برپا گردید و مسئولین و پرسنل و کادر درمان بیمارستان با حضور در محل کمپین در این طرح ملی مشارکت نمودند. همچنین کارشناسان واحد ارتقاء سلامت بیمارستان نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی را به مراجعین و پرسنل آموزش دادند.


 

روابط عمومی بیمارستان بهبود

ثابت شده است که هرچقدر شیوع یک عفونت ویروسی بیشتر باشد امکان و احتمال موتاسیون ویروس مربوطه زیاد است ( از جمله ویروس SARS-COV-2  که عامل بیماری Covid-19  است )  . هرچند تلاش ها برای ساخت واکسن این بیماری در خیلی از کشورها شروع شده و به موفقیت هایی نیز رسیده است ولی همه محققین بطور قطع اعلام می کنندکه حتی در صورت ساخت واکسن برای این ویروس ،  این ویروس هم مثل اکثر ویروس ها با ایجاد موتاسیون می تواند واکسن و ایمونوگلوبین های موجود در بدن را دور بزند و خود را از انهدام و مهار توسط واکسن و ایمونوگلوبین رهایی بدهد.

پس مردم با کنترل خود و رعایت اصول بهداشتی اگر موجب توسعه و شیوع این بیماری نشوند راه را بر موتاسیون های ویروسی بسته و در نتیجه کمک بزرگی به تولید و موفقیت واکسن بیماری Covid-19  می کنند .

 

دکتر عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

 

برای پی بردن به تاثیر و قدرت محافظت یک ماسک در برابر ویروس  SARS – COV -1 پژوهشگران استرالیایی روشی ساده را پیشنهاد کردند :

ماسک را بپوشید و از فاصله 40 سانتیمتری به شعله یک شمع فوت کنید ، اگر شمع خاموش شود و یا شعله آن بیش از 45 درجه به طرف مخالف خم شود آن ماسک بی ارزش و فاقد ایمنی است .

اگر شعله به اطراف پخش شود ایمنی آن وجود دارد اما کمتر است ولی اگر شعله و دود آن اصلا" حرکت نکند آن ماسک کاملا" ایمن است .

 

Source : NEWS MEDICAL LIFE SCIENCE  28 JULY 2020

دکتر عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

 

در 5درصد افرادی که به هر دلیل CT  اسکن شکم – لگن انجام می دهند ندول ( گره هایی ) در غدد فوق کلیوی ( آدرنال ) گزارش می شود . هرچند اکثریت این ندول ها خوش خیم هستند و خطری ندارند ولی همین گزارش وجود ندول، پزشک و بیمار را دچار تشویش کرده، که نکند این توده گرهی بدخیم باشد ؟ ادامه مطلب

این بیماری یکی از شایعترین و مهمترین بیماری های مشترک انسان و حیوان است . این بیماری از قدیم الایام در بین انسان ها شایع بوده ولی علت علمی آن که ثابت نشده بوده مثل خیلی از بیماری ها به عوامل دیگر و حتی عوامل غیرمادی ( مثل نفرین و ... ) نسبت داده می شد تا اینکه برای اولین بار میکروب عامل بیماری در سال 1887 توسط دکتر دیوید بروس David – Bruce) ) از طحال یک سرباز فوت شده ایرلندی در جزیره مالت ایزوله شد و مشخص شد که علت بیماری یک باکتری ازتیره کوکوباسیل است که فاقد اسپور و کپسول می باشد .

بهمین دلیل و به افتخار وقدردانی از دکتر بروس از آن به بعد به نام های تب مالت و یا بروسلوز خوانده می شود.

میزبان بیماری

میزبان اصلی این بیماری گاو – گوسفند – بز و خوک  و طبیعت وسیعی از حیوانات وحشی است که از طریق هوا و یا غذا وارد بدن حیوان شده و سپس توسط محصولات بدن آن حیوان به انسان منتقل می شود.

بیماری زایی در حیوان

این میکروب بعد از ورود به بدن حیوان در آن حیوان می تواند انواع اختلال ایجاد نماید مثل سقط جنین – کاهش وزن – کاهش تولید شیر – عقیمی و حتی مرگ شود.

بیماری زایی در انسان

انسان با مصرف فرآورده های  دامی و یا ناپخته مثل گوشت – شیر – پنیر – بستنی و ... و یا با لمس و تماس خون – شیر – ترشحات حیوان آلوده با دست زخمی به این بیماری مبتلا می شود . انتقال انسان به انسان وجود ندارد.

دوره کمون ( نهفتگی بیماری )

این میکروب با مصرف فراورده های خام و یا از طریق تنفس هوای آلوده به میکروب و از طریق تماس پوست زخمی دست انسان با خون و ترشحات حیوان آلوده وارد بدن انسان می شود.

بسته به مقاومت بدن انسان در افراد مختلف از چندروز تا چندین هفته بصورت نیمه فعال در انسان باقی می ماند .

بعد از دوره کمون ( که در افراد مختلف متفاوت است ) بیماری کم کم وارد فاز فعال شده و به ارگان های بدن مانند مغز استخوان – غدد لنفاوی – طحال – کبد و اندام های جنسی ( تولید مثل ) اثر می گذارد و علائم بیماری در فرد ظاهر می شود .

علائم بیماری ( signs )

- تب با عود های مکرر

- عرق مخصوصا عرق شبانه  و عرق بی ارتباط با دمای محیط زندگی فرد

- درد عمومی بدن

- درد مفاصل و عضلات

- کاهش وزن بی دلیل

- ضعف

- خستگی مفرط

 

- و علائم دیگر که تنوع علائم در این بیماری چنان زیاد و متنوع است که گاها" به این بیماری ، بیماری هزار چهره می گویند مانند یبوست – کاهش فعالیت جنسی – آبسه در ارگان های مختلف و ...

 

تشخیص Diagnosis

پایه تشخیص در این بیماری شرح حال بیمار و علائم بالینی است . پزشک با پرسیدن نوع فعالیت فرد و ریسک فاکتورها و علائم بالینی و معاینه بالینی به تشخیص مشکوک شده و برای تکمیل یک سری تست های آزمایشگاهی درخواست می کند.

آزمایشات کمک تشخیصی شامل ( Coombs Right )- انواع ایمونوگلوبین های مربوطه – تستی رزیگال – رینگ تست  می باشد .

پیشگیری Prevention

بهترین درمان ها در بیماری های عفونی و از جمله بیماری تب مالت پیشگیری است .

- عدم مصرف فرآورده های حیوانی خام و نیمه خام مانند گوشت – آلایش گوشتی – شیر – پنیر و بستنی

- استفاده از فرآورده های لبنی پاستوریزه

- استفاده از ماسک در محیط های مشکوک مانند آغل دامداری ها – کشتارگاه ها و ...

- محافظت از تماس پوست زخمی  بدون انسان در برخورد با خون و ترشحات و گوشت آلوده

 

درمان Treatment

چون عامل بیماری یک باکتری است پس اساس درمان استفاده از آنتی بیوتیک های موثر بر این باکتری است .

موثرترین آنتی بیوتیک ها در این بیماری داکسی سایکلین  - جنتامایسین – تتراسایکلین و ...غیره با نظر پزشک ( داخلی یا عفونی ) و بصورت طولانی مدت می باشد.

گاها" مصرف آنتی بیوتیک الزاما" تا 6 ماه هم طول می کشد . منتها تاثیرات مثبت آنتی بیوتیک اکثرا" تا 2 هفته بعد از شروع درمان ظاهر می شود ولی برای تاثیر قطعی مدت ها لازم است .

سایر درمان ها بر اثر شرایط بیمار بصورت علامتی و تسکینی ( Palliative ) خواهد بود مثل کورتون ها – مسکن های غیرنارکوتیک – مسکن  ها  ( NSAID)  و غیره خواهد بود.

رژیم غذایی

در ابتدای بیماری رژیم غذایی آنها شامل مایعات گرم- آب میوه های طبیعی و غذاهای پر پروتئین نرم و کاملا" پخته می باشد که رفته رفته مواد غذایی پر فیبرهم به آن اضافه خواهد شد . بعد از 2 ماه از سپری شدن بیماری رژیم غذایی کاملا آزاد تهیه شده با اصول بهداشتی می باشد.

عوارض بیماری  Complications

این بیماری علاوه بر خود بیماری میتواند عوارض دیگر و طولانی مدت نیز بگذارد که هرکدام از آنها پروسه درمانی خاص خود را دارند.

از عوارض شایع بیماری اندوکاردیت ( التهاب پرده های داخلی قلب ) – اپیدیدیمت  ( التهاب طناب منی بر در مردان ) – آرتریت ( التهاب مفاصل ) مننژیت – انسفالیت – بزرگ شدگی کبد  و طحال  و ...

این بیماری یک بیماری فراگیر جهانی است و تقریبا در همه جای جهان کمابیش وجود دارد منتها شیوع آن در کشور های خاورمیانه بیشتر از سایر نقاط جهان بوده و در ایران هم در استان های مرکزی ( اصفهان – یزد – مرکزی ) بیشتر از سایر استان هاست .

 

منابع : مجموعه ای از سایت های بهداشتی داخلی و خارجی ایران

قبلی12345678910بعدی
صفحه1 از22

آخرين يافته هاي پزشكي

مطالب قبل