شما اینجا هستید: خانهTestimonialsچرا برخی از افراد بیشتر از دیگران دچار عفونت های ادراری می شوند ؟

اوقات شرعی

طراحی سایت
چهارشنبه 1 بهمن 1399.
:تاريخ شمسی
الأربعاء 7 جماد ثاني 1442.
:قمری
Jan 20 2021.
:میلادی

چرا برخی از افراد بیشتر از دیگران دچار عفونت های ادراری می شوند ؟

عفونت های ادراری ( UTI ) یکی از شایعترین عفونت ها در بیماران سرپایی است  که بیشتر هم در خانم های جوان و مخصوصا" در سنین 34-21 سالگی که اوج شیوع است .

اما این عفونت های ادراری در همه افراد و سنین و جنس شیوع یکسانی ندارد  و علیرغم یکسان بودن شرایط فیزیکی بازهم شیوع در افراد مختلف متفاوت است . شایعترین پاتوژن UTI باکتری E-Coliاست .

علت چیست ؟

ادامه مطلب

 چرا عده ای از مردم به عفونت های ادراری UIT مستعدتر هستند؟

پژوهشگران دانشگاه زوریخ برای پیگیری چرایی این موضوع تحقیقی انجام دادند و ثابت کردند که در بدن 70 درصد افراد پروتئینی بنام اورومودلین وجود دارد و افرادی که در بدن خود این پروتئین را دارند کمتر به عفونت ادراری ( UTI ) مبتلا می شوند .

چگونه ؟؟

این پژوهشگران علوم زیستی ثابت کردند که در مولکول پروتئین اورومولین ترکیبات قندی وجود دارد که پروتئین به کمک این ترکیبات قندی به پیلی های باکتری ها چسبیده و آن پیلی ها را اشغال نموده و بدین ترتیب مانع چسبیدن پیلی های باکتری به سلول های مخاط دستگاه ادراری شده و از عفونت آنها جلوگیری می کند . بدین نحو باعث کاهش عفونت های ادراری می شود و همین است که حدود  70درصد مردم که در بدن خود پروتئین اورومودلین وجود دارد کمتر دچار عفونت ادراری می شوند .

بر اساس عملکرد این پروتئین پژوهشگران در صددند ترکیباتی مشابه ساختمانی اورومودلین بسازند و بجای آنتی بیوتیک ها از آنها در درمان و پیشگیری عفونت های ادراری استفاده نمایند .

 

Source : Science Daily   july  3 – 2020

دکتر عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

Last modified on سه شنبه, 17 تیر 1399 06:05
Rate this item
(1 Vote)