شما اینجا هستید: خانهTestimonialsتشخیص کانسرهای غدد فوق کلیوی با یک آزمایش ساده از ادرار

اوقات شرعی

طراحی سایت
پنجشنبه 8 آبان 1399.
:تاريخ شمسی
الخميس 13 ربيع أول 1442.
:قمری
Oct 29 2020.
:میلادی

تشخیص کانسرهای غدد فوق کلیوی با یک آزمایش ساده از ادرار

در 5درصد افرادی که به هر دلیل CT  اسکن شکم – لگن انجام می دهند ندول ( گره هایی ) در غدد فوق کلیوی ( آدرنال ) گزارش می شود . هرچند اکثریت این ندول ها خوش خیم هستند و خطری ندارند ولی همین گزارش وجود ندول، پزشک و بیمار را دچار تشویش کرده، که نکند این توده گرهی بدخیم باشد ؟ ادامه مطلب

 دراکثر موارد پزشک برای رسیدن به تشخیص قطعی، CT اسکن مجدد در شرایط خاص درخواست می کند تا تشخیص افتراقی دهد.

ولی انجام CT اسکن مجدد خودش مشکلاتی دارد. مانند هزینه زیاد – برخورد مجدد اشعه و مواد رادیواکتیو با بدن و از همه مهمتر عدم امکان تشخیص قطعی بدخیمی با CT اسکن است. ( تشخیص خوش خیمی و بدخیمی صد در صد نیست )

این در حالی است که تومورهای بدخیم غدد آدرنال که اکثرا" از نوع کارسینوما هستند بسیار کشنده بوده و فقط زمانی امید به زندگی در اینها وجود دارد که زود تشخیص داده شوند و سریعتر درمان (  از جمله جراحی - رادیوتراپی و شیمی درمانی ) شروع شود .

پژوهشگران اروپایی این مشکل را جدی یافته و از 6 سال قبل، بررسی و پژوهش را برای حل این مشکل آغاز کرده اند. آنها تحقیق خود را در 14 مرکز و  بر روی 2000 نفر که در آنها تومور آدرنال تشخیص داده شده بود ، آغاز کردند . سانتر مرکزی این تحقیق دانشگاه بیرمنگام و رییس تیم تحقیق هم پروفسور Wiebke Arlt استاد رشته متابلیسم بود .

نتیجه تحقیق آنها این بود که تعیین سطح استروییدها در ادرار فرد می تواند به تشخیص بدخیمی کمک کند زیرا عیار استروییدهای آدرنال در تومورهای بدخیم غدد آدرنال در ادرار بالا می رود . تشخیص تومورهای بدخیم آدرنال با استروییدهای آدرنال در ادرار دقت خیلی بیشتری از CT  اسکن دارد و علاوه بر این زمان و هزینه کمتری دارد.

این یافته مراحل علمی و اداری خود را طی می کند که در آینده جزء پروتکل های تشخیص کانسرهای غدد آدرنال گردد .

 

Source : Medical express  july  24  - 2020

دکتر عباس دیندوست – مشاور مدیرعامل

Last modified on چهارشنبه, 08 مرداد 1399 09:04
Rate this item
(1 Vote)