شما اینجا هستید: خانهTestimonials//فرآیند تست یک واکسن //گردش یک واکسن از آزمایشگاه تا بالین

اوقات شرعی

طراحی سایت
سه شنبه 7 بهمن 1399.
:تاريخ شمسی
الثلاثاء 13 جماد ثاني 1442.
:قمری
Jan 26 2021.
:میلادی

//فرآیند تست یک واکسن //گردش یک واکسن از آزمایشگاه تا بالین

مرحله قبل از بالین ( pre clinical testing )

در این مرحله دانشمندان ابتدا واکسن را با سلول ها تست کرده سپس واکسن را وارد بدن برخی از انواع حیوانات آزمایشگاهی مانند میمون می کنند که ببینند آیا واکسن سیستم دفاع ایمنی آن حیوان را تحریک کرد یا نه ؟

فاز I – فاز تلاش امن  Safety Trials :

در این مرحله دانشمندان واکسن را فقط به تعداد خیلی محدودی از افراد می دهند تا ایمن بودن واکسن را تست و همینطور تعیین دوزاژ کنند و اینکه کاملا مطمئن شوند که واکسن سیستم ایمنی را کاملا تحریک کرده یا نه .

فاز II مرحله توسعه تلاش ها Expanded Trials :

در این مرحله دانشمندان واکسن را در گروه های متنوع ( کودکان – سالمندان و ...) و از هر گروه صدها نفر آزمایش می کنند تا ببینند واکسن در این تعداد افراد اثرات دیگر و برعکس دارد یا خیر، (این تلاش ها برای اطمینان از امنیت بیشتر واکسن است) .

فاز III  مرحله سنجش تاثیرات:

در این مرحله دانشمندان واکسن را به هزاران نفر می دهند تا ببینند در مقایسه با همان تعداد از افرادی که پلاسبو دریافت کرده اند، چه مقدار از مردم دچار عفونت شدند . این مرحله تعیین کننده اثرات حفاظتی واکسن در برابر عفونت خاص است که واکسن برای آن ساخته شده است .  به این مرحله، مرحله تعیین میزان اثر نیز گفته می شود . از آنجا که واکسن در حجم وسیعی استفاده شده به همین خاطر امکان تشخیص و تعیین اثرات جانبی و عوارض دیگر در این مرحله وجود دارد . اما در ساخت واکسن کرونا همه کشورها طبق این اصل علمی شناخته شده عمل نکردند.

کشورهایی چون انگلستان و آمریکا مراحل سه گانه فوق را در ساختن واکسن کرونا طی کردند منتها نه کامل، زیرا که وضعیت اضطراری جهان فرصت و امکان را نمیداد ولی علیرغم سرعت عمل به عوارض جانبی و تاثیرات کاملا" توجه کردند .

اما کشورهایی مانند چین و روسیه و چندکشور دیگر مراحل 1 و 2 را انجام دادند ولی منتظر مرحله 3 نشدند و تولید واکسن خود را بدون رسیدن به این مرحله  به خط تولید رساندند .

البته به دلیل شرایط اضطراری جهان،  برخی کشورها هم مراحل سه گانه تولید و آزمایش واکسن کرونا را  طی کردند منتها به صورت ترکیبی مراحل ( 2/1) و یا (3/2) .

منبع : مجله Science

دکتر عباس دیندوست -  مدیر داخلی

Last modified on پنج شنبه, 04 دی 1399 06:32
Rate this item
(1 Vote)