شما اینجا هستید: خانه دانستنی های علمي پزشکیبیماری کرونا ویروس و برخورد مردم

اوقات شرعی

طراحی سایت
چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400.
:تاريخ شمسی
الأربعاء 1 شوال 1442.
:قمری
May 12 2021.
:میلادی

بیماری کرونا ویروس و برخورد مردم

اکنون که نزدیک 10 ماه است از شروع و انتشار این بیماری میگذرد و از نادرترین بیماری هایی است که در طول یک قرن اخیر مردم و پزشکان را اینطوری سردرگم کرده است . روزی نیست که پروتکل های تشخیصی، درمانی و مراقبتی آن عوض نشود ، علائم بالینی آن درافراد مختلف فرق نکند و در کل بیماری چهره جدیدی از خود بروز ندهد .

این بیماری گیج کننده مثل هر پدیده دیگر موثر بر زندگی انسان ها گاها" چنان رعبی در دل جوامع ایجاد می کند که انسان ها را از اصول دور کرده و حتی به تفکرات و نظرات ماورایی سوق می دهد.

علاوه بر آن علیرغم نظرات مستند پزشکان و پژوهشگران در مورد مرگ و میر این بیماری ( mortality) که تا حال مقدار آن (2-10) درصد بوده است بازهم آن را چنان مخوف می دانند که با شروع علائم و حتی تشخیص نصف و نیمه کار بیمار را پایان یافته تلقی می کنند. دایم گوش به زنگ خبر رسیدن ساخت واکسن و داروی موثر دیگر هستند، با کوچکترین مشکلی هر نوع مشکل خود را با احتمال وجود Covid-19 ربط می دهند .

درخواست های خودسرانه از پزشک برای انجام CT  اسکن ریه یا نمونه برداری از حلق و درخواست آزمایشات و ... مسائلی هستند که وحشت مردم و یا تفکرات غیر علمی آنها را وادار می سازد .

اینکه در کل دنیا هیچ نوع پروتکل تشخیصی و درمانی مشخصی برای بیماری Covid-19 که در کشورمان در بین مردم بیماری کرونا معروف شده ، وجود ندارد ولی چاره چیست و چه باید کرد؟

وزارت بهداشت و درمان ایران با استفاده علم و تجارب پزشکان کشورمان ،تحقیقات و یافته های جدید از کشورهای مختلف دستورالعمل های پی در پی را که برگرفته از آخرین هاست را جمع آوری و بصورت رسمی به پزشکان و مراکز درمانی اعلام می کند که آخرین آنها دستورالعمل شماره 8 است که به تشخیص و درمان بیماران خیلی کمک می کند.

بر پایه دستورالعمل های وزارت بهداشت :

1- در 24 ساعت بعد از ورود ویروس به بدن با هیچ آزمایشی یا CT اسکن و نمونه برداری نمی توان گفت فرد مبتلا شده یا خیر .

2- بعد از 24 ساعت اگر بخواهند تشخیص بدهند که فرد مبتلا شده یا خیر، فقط و فقط نمونه برداری از حلق و انجام آزمایش PCR کمک کننده خواهد بود.

3- علائم بیماری معمولا" در 5-3 روز اول بعد از برخورد فرد با افراد مبتلا در فرد ظاهر می شود.

4- تا زمانی که بیمار دارای سرفه و تنگی نفس نباشد ، CT اسکن ضروری نیست.

5- علاوه و عوارض بیماری تا 3-2 هفته از ابتلا بیشتربوده و در صورت مقاومت بدن بیمار علائم کم کم فروکش می کند.

6- تست های آزمایشگاهی خونی مختص به ویروس کرونا SARS-COV-2 وجود ندارد و صرف بالا بودن PCR مثبت نمی تواند مشخصه قطعی ابتلا فرد به بیماری Covid-19 باشد.

7- بعد از 3-2 هفته بعد از ابتلا انجام تست های ایمنی IgG  و IgM و چندین آزمایش دیگر ارزش دارد و آن هم می تواند بیانگر این باشد که بیمار در 3-2 هفته اخیربه بیماری مبتلا شده است یا نه .

8- مصرف آنتی بیوتیک پیشگیرانه ( جلوگیری از ابتلا ) ارزشی ندارد .

9- مصرف هر نوع داروی گران قیمت اگر با نظر پزشک نباشد نمی تواند مفید باشد.

10-  تقویت سیستم دفاع ایمنی بدن و استفاده از وسایل خود ایمنی مانند ماسک بهترین روش جلوگیری از ابتلا به بیماری Covid-19 است .

 

منابع :

-  سایت Who

-  ژورنال Medical News

-  دستور العمل های وزارتی

-  سایت لانست عفونی

دکتر عباس دیندوست – مدیر داخلی و مشاور مدیر عامل

Last modified on چهارشنبه, 30 مهر 1399 05:30
Rate this item
(1 Vote)

اطلاعيه ها

شبکه های اجتماعی