عید فطر
شعار سال
شعار بهبود
من به خاطر تو ماسک میزنم
همه باهم کرونا را شکست می دهیم
گرامیداشت  و تجلیل از خدمات کادر درمان و پشتیبانی بیمارستان بهبود
كرونا
درباره بیمارستان بهبود
کسب اولین مجوز پذیرش بیماران بین الملل
MRI
سي تي اسكن اسپيرال
رادیولوژی
طب هسته ای

اوقات شرعی

طراحی سایت
چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400.
:تاريخ شمسی
الأربعاء 1 شوال 1442.
:قمری
May 12 2021.
:میلادی

رژیم غذائی و تاثیر آن بر روی سیستم دفاع ایمنی بدن

بارها این سخن از زبان کارشناسان امر به بیمار گفته میشود که سیستم دفاع ایمنی بدن خود را تقویت کنید و از عوامل تضعیف کننده سیستم دفاع ایمنی تا حد امکان دور شوید. همچنین این سوال توسط بیماران ( مخصوصا در این روزهای پاندمی کووید19 ) از پزشکان و متخصصین تغذیه پرسیده می شود  که برای تقویت سیستم ایمنی بدن چه بخوریم؟ و چه نخوریم؟ پس واقعا نقش تغذیه در سیستم ایمنی بدن چطور و چگونه است؟

برای پاسخ علمی و کارشناسی شده به این سوال لازم است که یک مروری بر سیستم دفاع ایمنی بدن انسان داشته باشیم؛ سیستم دفاع بدن انسان یک مجموعه پیچیده ای است که با همکاری عناصر مختلف وظیفه حفاظت از بدن را در مقابل عوامل آسیب رسان داخلی و خارجی بعهده دارد. سیستم دفاع ایمنی بدن از دو جزء تشکیل یافته است:

1- سیستم ایمنی ذاتی و غیر قابل تغییر: شامل پوست – مخاط و دفاع ایمنی و شیمیائی. این سیستم عملکرد عمومی دارد و گزینشی عمل نمی کند.

2- سیستم دفاع ایمنی غیرثابت ( عادتی): شامل گروهی از سلول های خونی و پروتئین ها که بصورت گزینشی عمل می کنند و دارای یک حافظه بیوشیمیائی هستند که در مقابل برخی عوامل آسیب رسان ( ویروس – باکتری و ...) ایمنی انتخابی برای مدت ها( گاها تا آخر عمر ایجادمی کنند). این همان سیستمی است که افراد با ابتلا به برخی بیماری ها مادام العمر فرد را در مقابل آن بیماری ایمن می سازد.

پس برای سالم ماندن بدن ، سالم بودن سیستم دفاع ایمنی لازم است.در کل ثابت شده است که غذا و رژیم غذائی نقش بسزائی در حفظ و یا تخریب سیستم دفاع ایمنی دارد. مثلا غذا می تواند بر روی میکروبیوم – عملکرد سد دفاعی روده ها- فرآیند التهابی – عملکرد گلبول های سفید خون و حتی سیستم دفاع ایمنی ذاتی نقش داشته باشد.

رژیم غذائی غربی که سرشار از چربی ها – غذاهای فرآوری شده و دارای شکر و نمک زیاد ودر کل با کالری بالاست و مقادیر سبزی – میوه و ماهی در آن کمتر است، ریسک بیماری های مزمن را زیاد می کند زیرا طبق تحقیقات این رژیم فرآیند التهاب را تحریک کرده و با تغییر و دخالت در عملکرد سیستم دفاع ایمنی زمینه را برای بسیاری از بیماری های مزمن مثل دیابت – فشارخون – انواع بیماری های قلبی- کلیوی و غیره مساعد می کند. در مقابل رژیم غذائی مدیترانه ای که مملو از میوه و سبزی – دانه ها و غذاهای دریائیست و مواد فرآوری شده در آن ها کمتر است می تواند با بهتر کردن عملکرد سیستم دفاع ایمنی احتمال ابتلا به انواع بیماری ها را کاهش دهد.. همینطور کمبود برخی اقلام در رژیم های غذائی مانند ویتامین های C و D – زینک می تواند باعث تضعیف سیستم دفاع ایمنی شود. این عناصر در افرادی که غذاهای حاضری و فرآوری شده زیاد استفاده می کنند بیشتر خطرساز می شود. برخی رژیم های غذائی مانند غذاهای شور موجب می شوند فلورهای طبیعی روده را تغییر داده و زمینه را برای عفونت های روده ای و سوء هاضمه فراهم نماید و همینطور با تحریک سیستم دفاع ایمنی بیماری های اتوایمون مثل آرتریت روماتوئیت را القا می کند.

Source: Medical News TODAY

April 2021

دکتر عباس دیندوست – مدیر داخلی بیمارستان بهبود 

Last modified on سه شنبه, 07 ارديبهشت 1400 08:38
Rate this item
(1 Vote)

آخرين يافته هاي پزشكي

مطالب قبل

اطلاعيه ها

شبکه های اجتماعی