مراقبت در منزل

مراقبت در منزل

مرکز مشاوره و مراقبت در منزل  ( Home care )  

امروزه در کشورهای غربی ثابت شده است که ساخت بیمارستان ها و مراکز درمانی و مراقبتی بزرگ که الزام رشد جوامع است  دیگر  به صرفه و صلاح جامعه نیست زیرا علاوه بر هزینه های هنگفت ساخت – هزینه های نگهداری – هزینه های پرسنل، اثرات ترافیکی منفی شدیدی  در ترددهای  شهری دارد . اینها  هزینه هایی هستند که با ساخت هر بیمارستان  بر جوامع تحمیل می شوند . از طرفی احتمال آلودگی های عفونی بالا در بیمارستان ها و تاثیرات سوء عاطفی ناشی از بستری های بلندمدت  بر بیمار و خانواده و مسائلی از این قبیل مشکلاتی هستند که برای حل آنها لازمست  که درمان و مراقبت را از مراکزدرمانی به منزل بیمار ببرند که با این اقدام خیلی از مسائل فوق الذکر حل خواهند شد.

در این راستا در کشورهای آمریکائی و اروپایی سیاست دولتمردان از سرمایه گذاری در ساخت ، تجهیز و توسعه واحدهای بهداشتی و درمانی به آموزش و بالابردن سطح بهداشت در جامعه و انتقال امکانات تشخیص، درمان و مراقبت از بیمارستان به منازل سوق داده شده است .

بر این اساس سیاست های وزارت بهداشت و درمان وآموزش پزشکی در پاسخ به انتظارات و نیازهای اساسی مردم و نظام سلامت که به درستی توقع دارند پا به پای تخصص های علوم پزشکی ، مراقبت های پرستاری علمی کارآمد و در دسترس را دریافت نمایند ، فلذا طبق بخشنامه مقام عالی وزارت ، طی نامه شماره ۶۹۱/۱۰۱/در  مورخه ۹۵/۴/۱۵ به معاونت محترم پرستاری وزارت متبوع و نامه شماره ۶۷۲/د/۱۳۹ مورخه  ۹۵/۵/۴ به مراکز دانشگاهی مبنی بر راه اندازی و اجرای مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل در مراکز درمانی و بیمارستان ها ، بیمارستان بهبود نیز پس از کسب مجوزهای لازم ، از طریق کادر پرستاری مجرب و واجد شرایط ، اقدام به راه اندازی واحد و مرکز مراقبت پرستاری در منزل نموده و فعالیت می نماید.

عمده فعالیت واحد مراقبت در منزل بیمارستان عبارتند از :

  1. ویزیت در منزل توسط پزشک عمومی و متخصص
  2. اجرای کلیه خدمات پرستاری اعم از : انواع تزریقات – پانسمان – سوندگذاری – خون گیری – سرم تراپی – اکسیژن تراپی – فتوتراپی – درمان و مراقبت انواع زخم های حاد و مزمن – زخم بستر – پای دیابتی – سوختگی ها – کشیدن بخیه – کنترل علائم حیاتی و فشارخون .
  3. مراقبت از بیماران سالمند و مزمن و عمل شده ها .
  4. خدمات توانبخشی و فیزیوتراپی .
  5. خدمات پاراکلینیکی اعم از رادیوگرافی – خون گیری – نمونه برداری توسط آزمایشگاه.
  6. خدمات دارویی
  7. خدمات مشاوره ای و آموزش خود مراقبتی به بیماران و خانواده.
  8. انتقال بیماران با آمبولانس از بیمارستان به منزل و سایر مراکز درمانی و بالعکس.
  9. و هر نوع اقدام مقتضی تشخیصی و درمانی دیگر

در این راستا در صورت نیاز به هریک از خدمات تشخیصی و درمانی با مراجعه حضوری به واحد مراقبت ها در منزل و یا تماس با شماره تلفن واحد مربوطه در بیمارستان می توانید تمام اقدامات مورد نیاز تشخیصی، درمانی و مراقبتی خود را با طیب خاطر و اطمینان، به این واحد سپرده و خود و بیمارتان را از عوارض جانبی و خطرات احتمالی مصون سازید و هزینه های مربوطه مطابق تعرفه های دولتی مصوب اخذ و رسید داده خواهد شد.

در ضمن برای بیمار شما پرونده مراقبتی تشکیل یافته و کلیه امور درمانی و روند بهبودی در آن ثبت و بایگانی خواهد شد تا در صورت نیاز در آینده، مورد بهره برداری قرار گیرد.

تلفن تماس : ۰۴۱۳۱۵۵۱۴۴۵ – ۰۹۱۴۴۰۶۴۲۹۲ 

مسئول واحد مراقبت در منزل – علی نعمتی

X