بخش تصویربرداری

بخش تصویربرداری

بخش تصویربرداری بیمارستان بهبود یکی از مهمترین و مجهزترین مراکز تصویربرداری پزشکی استان و در مساحتی حدود ۶۵۰ متر مربع در زیرزمین اول ساختمان اصلی بیمارستان واقع شده است که از طریق یک راه پله و ۶ آسانسور با ظرفیت های مختلف با طبقات مختلف در ارتباط بوده و شامل بخش های رادیولوژی – OPG – ماموگرافی – رادیوگرافی پرتابل  در بخش و منزل – تراکم سنجی استخوان – CT اسکن اسپیرال – MRI و سونوگرافی می باشد که هر واحد طبق استانداردهای بین المللی در واحدی مجزا با تمام امکانات پشتیبانی و تجهیزات و پرسنل قرار دارد . پذیرش تمامی بیماران بصورت حضوری بوده و جوابدهی آنها در اسرع وقت می باشد .

MRI

دستگاه MRI   این بخش ۵/۱ تسلا و ساخت کمپانی GE آمریکا و با تونل ورودی بیمار به قطر ۷۰ سانتیمتر و قابلیت حذف صدا  در پروتکل های مغزی میباشد  . قابلیت پذیرش بیماران تا وزن ۲۰۰ کیلوگرم بوده و دارای انواع کویل ها برای تمامی ارگان ها و با رزولیشن بالا میباشد . این دستگاه دارای امکانات لازم برای حذف آرتفکت های حرکتی و فلزی بوده و امکان انجام آنژیوگرافی بدون تزریق و تصویر برداری یا FOV خیلی کوچک با رزولوشن بالا، تصویر برداری سه بعدی و محاسبه میزان چربی و آهن انباشته شده در کبد میسر می باشد. همچنین  در این بخش امکان انجام MRI تحت بیهوشی برای کودکان  ( توسط کویل های قابل انعطاف ) و افرادی که به دلایلی در حالت هشیاری توانایی انجام MRI را ندارند  انجام می پذیرد . این بخش همه روزه به صورت شبانه روزی فعال بوده (پذیرش تا ساعت ۱۹ عصر) و گزارش نویسی بدون تاخیر در اسرع وقت به بیمار تحویل داده می شود .   ( شماره تماس : ۳۱۵۵۱۵۲۰ )

CT اسکن

این دستگاه از نوع اسپیرال بوده و با ظرفیت پذیرش نامحدود در هر روز به ارائه انواع خدمات درخواستی از بیماران می پردازد . دستگاهCT اسکن ۸ اسلایس ساخت کشور آمریکا بوده و قادر به انجام CT  اسکن بدون محدودیت وزنی می باشد .  این بخش بسیار فعال بوده و کلیشه گرافی انجام شده در صورت درخواست بیمار بلافاصله به او تحویل داده می شود و رپورت حداکثر تا ۲۴ ساعت به بیمار ارائه می شود . رادیولوژیست های این بخش دوره های تکمیلی این سیستم را طی کرده و در گروه خود از بین بهترین رادیولوژیست ها می باشند . همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب فعال می باشد . ( شماره تماس  ۳۱۵۵۱۳۲۵)

دستگاه سنجش تراکم استخوان  ( BMD)

این دستگاه ساخت کارخانه هولوژیک میباشد  . پوکی  و نرمی استخوان از مشکلات رایج در میان ایرانیان دارای سن بیش از ۳۰ سال است . اگر این بیماری خاموش به موقع تشخیص داده شود حتی بعد از شکستگی هم می توان بیماری را درمان کرد . خوشبختانی امروزه روشهای خوبی در دسترس مردم است . دستگاه سنجش تراکم استخوان این امکان را فراهم می سازد که با تشخیص به موقع از شکستگی استخوان ها بر اثر بیماری پوکی استخوان جلوگیری کرد .این بخش در شیفت صبح و عصر فعال می باشد . ( شماره تماس : ۳۱۵۵۱۳۲۶)

سونوگرافی  

این بخش یکی از فعالترین بخش های رادیولوژی میباشد که در شیفت های صبح و عصر بطور همزمان چند رادیولوژیست  ( خانم و آقا ) به انجام سونوگرافی بیماران می پردازند .

در این بخش انواع سونوگرافی های ساده و رنگی ( داپلر ) و همچنین سونوگرافی های ترانس واژینال و ترانس رکتال  توسط متخصصین رادیولوژی و سونوگرافی در شیفت های صبح و عصر انجام می گیرد . همچنین نمونه برداری از پستان ها و تیرویید تحت گاید سونوگرافی انجام می شود . سیستم های این بخش دائما” بهینه سازی شده و آپشن های دستگاه ها هر روز کاملتر می شود . تعدادی از دستگاه های سونوگرافی به آپشن الاستوگرافی که در تشخیص توده های پستانی خیلی دقیق هستند مجهز می باشد . ( شماره تماس : ۳۱۵۵۱۵۳۰)

ماموگرافی دیجیتالی

این دستگاه ساخت کارخانه هولوژیک آمریکا بوده و قادر به تصویربرداری بدون محدودیت در سایز سینه ها با کمترین پرتودهی و با وضوح بالا در شیفت های صبح و عصر  دایر می باشد  .  و دقت دستگاه در مقایسه با دستگاه های مشابه خیلی بالا بوده و رضایت پزشکان ارجاع دهنده را همیشه در پی دارد . (شماره تماس : ۳۱۵۵۱۳۲۷)

رادیولوژی دیجیتال

دستگاه  رادیوگرافی پیشرفته این بخش از نوع دیجیتال با مارک استفانیکس و ساخت کشور فرانسه میباشد  . کلیه گرافی های ساده  و رنگی، بدون محدودیت وزنی – تله متریک ستون فقرات – تله متریک اندام ها – هیستروسالپنگوگرافی  بدون درد ( رادیوگرافی رنگی رحم و لوله های رحمی)  انجام می گیرد. انجام کلیه رادیوگرافی ها بدون تعیین وقت قبلی رپورت های آنها حداقل بفاصله یک ساعت به بیمار تحویل داده میشود  . این بخش بصورت شبانه روزی و حتی در روزهای تعطیل  دایر میباشد . (شماره تماس  : ۳۱۵۵۱۳۲۲  )

رادیوگرافی پرتابل  در منزل

این دستگاه  ساخت کارخانه GE  بوده و این امکان را فراهم می سازد در بیمارانی که به دلایلی نمی توانند به بیمارستان تشریف بیاورند ، تصویربرداری بوسیله دستگاه پرتابل در منزل انجام می پذیرد و چاپ آنها بصورت دیجیتالی همراه با گزارش در اسرع وقت به بیماران تحویل داده می شود .

پانورامیک  ( OPG ) و سفالومتری

 کلیه گرافیهای لازم در رابطه با فک و صورت و دندانپزشکی در این واحد بصورت دیجیتال انجام می گیرد .دستگاه آن ساخت کارخانه Vatech  کشور کره بوده و بصورت دیجیتالی انجام گرفته و نتیجه آن بلافاصله به بیمار تحویل داده می شود .  این بخش بصورت شبانه روزی دایر میباشد.  (شماره تماس : ۳۱۵۵۱۳۲۶)

ویژگی های بخش تصویربرداری

  1. تزریق داروهای حاجب برای CT اسکن و MRI و رادیوگرافی ها با حضور پزشک متخصص رادیولوژی انجام می شود .
  2. بخش تصویر برداری دارای ۲ ترالی مجهز برای استفاده در مواقع ضروری و یک اتاق ریکاوری با تجهیزات کامل مونیتورینگ برای استفاده در مواقع لازم از جمله بیهوشی بیماران می باشد .
  3. در بخش تصویربرداری در شیفت های صبح و عصر و شب و یک نفر کارشناس بیهوشی در واحد MRI و یک نفر در واحد CT اسکن مسئول کال می باشد که در مواقع لازم و ضروری به بیماران نیازمند ارائه خدمت می نماید .
  4. بخش تصویربرداری بیمارستان در حال حاضر دارای ۷ نفر متخصص رادیولوژی می باشد .
  5. در حال حاضر بخش تصویر برداری با داشتن ۶ نفر کارشناس رادیولوژی خانم ، طرح انطباق را مورد توجه قرار داده و رعایت می نماید .
X