درمانگاه ناباروری

درمانگاه ناباروری

مرکز درمان ناباروری بیمارستان بهبود با بهره گیری از پیشرفته ترین امکانات و دستگاههای تشخیصی و درمانی و با همکاری متخصصان مجرب جهت درمان زوج های نابارور فعالیت می نماید. بخشهای مشاوره و درمان تخصصی ناباروری مردان، مشاوره و درمان تخصصی زنان و ناباروری، مشاوره ژنتیک، لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی، شروع سیکل های درمانی ICSI، IVF، IUIاز جمله اقداماتی است که در این مرکز انجام می گیرد.

خدمات ارائه شده در بخش ناباروری:

 1. ویزیت تخصصی نازائی زنان و مردان
 2. آزمایش های تخصصی مایع منی
 3. خدمات ارائه شده جهت درمان ناباروری (IUI، IUI با تعیین جنسیت ، IVF، ICSI، TESE، PESA، PGD، …. ، فریز تخمک و جنین و اسپرم، هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، اهداء تخمک و جنین )

 بخش تخصصی زنان و نازائی:

ویزیت خانم توسط متخصص زنان و زایمان اولین قدم درمانی زوج نابارور است. در این ویزیت  بعد از گرفتن شرح حال و تاریخچه و انجام معاینه، آزمایش های لازم هورمونی نظیر FSH، LH، Progestron،  Estradiol، PRL، آزمایش های عملکرد تیروئید و در صورت ضرورت لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی و عکس رنگی از رحم درخواست می کند و پس از مشاهده نتایج، روش درمانی مناسب را پیشنهاد می کند.

روش های درمانی عبارتند از :

 1. در جریان علت نازائی بعد از کارهای مقدماتی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی جنبه تشخیصی و درمانی داشته، به طوری که علاوه بر تشخیص بیماریهایی مانند تخمدان پلی کیستیک، چسبندگی ها، کیست های تخمدان، آندومتریوز و آندومتریوما، فیبروم یا پولیپ، سپتوم رحم، چسبندگی های داخل رحمی و در موارد سقط مکرر یا شکست های مکرر میکرو، انجام عمل جراحی برای خارج کردن فیبروم رحم و کیست تخمدان و سوزاندن لکه های آندومتریوز و پوسته تخمدان پلی کیستیک مقاوم به درمان دارویی انجام می شود.
 2. روش ICSI(میکرواینجکشن) :در ICSIتخمک خانم با اسپرم مرد در خارج از بدن در محیط آزمایشگاه باهم ترکیب می شوند و پس از لقاح، جنین حاصل در داخل رحم گذاشته می شود. در تمام مواردی که شرایط رسیدن اسپرم به تخمک در رحم فراهم نباشد، مانند بسته بودن لوله های رحمی، چسبندگی های حفره لگنی، تعداد کم اسپرم و تحرک پایین اسپرم، از روش ICSIاستفاده می شود. میزان موفقیت این روش برای هر انتقال جنین در مرکز درمان ناباروری، بر اساس شرایط آزمایشگاه جنین شناسی و دقت متخصصین زنان در روند درمان، سن خانم و کیفیت جنین های انتقالی تعیین می گردد که با توجه به شرایط گوناگون این میزان ۳۰ الی ۴۰ درصد تعیین می گردد.
 3. درمان ناباروری به روش IUI:تلقیح داخل رحمی IUIقرار دادن اسپرم در رحم زن هنگام تخمک گذاری است. این درمان یکی از درمانهای اولیه در زمینه ناباروری است.
 4. IUIهمچنین به افرادی که در حال مصرف دارو برای تخمک گذاری هستند کمک می کند تا شانس بارداریشان را افزایش دهد.

مشکلاتی که با IUI قابل درمان است :

 1. ناباروری با علت نامشخص
 2. درد شدید هنگام رابطه جنسی
 3. مشکل در انزال و نغوظ
 4. کم بودن تعداد اسپرم یا کم تحرکی اسپرم ها
 5. مشکلات مربوط به تخمک گذاری در زنان
 6. واژینیسموس
 7. وجود آنتی اسپرم آنتی بادی در مایع منی
 8. وجود ترشحات کشنده اسپرم در دهانه رحم، کم بودن مخاط دهانه رحم و یا در مواقعی که موکوس سرویکس بسیار غلیظ است و اجازه عبور به اسپرم نمی دهد.
 9. آندومتریوز خفیف یا متوسط

آزمایشگاه تخصصی مردان (آندرولوژی)

در آزمایشگاه اندرولوژی، آنالیز مایع منی از نظر ماکروسکوپی شامل حجم، رنگ، ویسکوزیته، بو، ظاهر نمونه و اسیدیته و از نظر میکروسکوپی میزان حرکت اسپرم ها، تعداد دقیق اسپرم ها در هر میلی متر مایع منی، درصد زنده بودن اسپرم ها و نیز وجود یا عدم وجود گلبولهای سفید تعیین می شود. همچنین اختلالات مورفولوژیک (شکل ظاهری) اسپرم ها به صورت کاملاً دقیق و پس از رنگ آمیزی اختصاصی از نظر سر و گردن و دم بررسی می شود.

در این آزمایشگاه عملکرد اسپرم ها با تستها تخصصی ذیل مورد ارزیابی قرار می گیرد :

 1. Cap test – SDFA – SCMA – Vitality test – – Survival Test– Peroxidase Test
 2. Cap test  : جهت ظرفیت سازی اسپرم ها و جدا کردن اسپرم های فعال از غیر فعال
 3. SDFA  : جهت تعیین میزان شکست های کروموزومی در اسپرم ها
 4. SCMA  : جهت تعیین میزان بلوغ کروماتین در اسپرم ها
 5. Vitality test  : جهت تعیین میزان زنده بودن اسپرم ها در افرادیکه اسپرم متحرک نداشته و یا بسیار کم دارند.
 6. Survival test  : جهت بررسی طول مدت زنده مانی اسپرم ها
 7. Peroxidase test  : جهت بررسی میزان آلودگی عفونی اسپرم ها

آزمایشگاه جنین شناسی :

این مرکز دارای پیشرفته ترین تجهیزات انجام لقاح آزمایشگاهی است. در این آزمایشگاه با همکاری متخصصین جنین شناسی و کارشناسان با تجربه علوم آزمایشگاهی علاوه بر انجام IVF، ICSI، (میکرواینجکشن) امکان انجماد اسپرم و جنین و تخمک نیز وجود دارد.  سیستم انجماد این آزمایشگاه این امکان را به زوج های نابارور می دهد تا در صورت درخواست بتوانند اسپرم، جنین یا تخمک خود را به منظور استفاده های بعدی در آینده ذخیره و نگهداری کنند. انجام عمل لیزر هچینگ جدیدترین روشی است که به منظور افزایش شانس لانه گزینی در رحم در دنیا مرسوم است ودر این آزمایشگاه نیز انجام می شود. همچنین بیوپسی از بلاستومر از جنین ها جهت بررسی های ژنتیکی و ارزیابی کیفیت جنین ها راه اندازی شده است.

مرکز مشاوره ناباروری :

به منظور پاسخ به سوالات بیماران در شروع و در حین درمان و همچنین ارتقاء کمی و کیفی ارائه خدمات، افزایش آگاهی زوجین از انواع مشکلات ناباروری، آشنا ساختن آنها با سیستم های درمان و امکانات موجود در این مرکز دایر شده است.

مشاوره ژنتیک :

تعیین جنسیت و غربالگری اختلالات کروموزومی به روش PGDیا PGS(تشخیص ژنتیکی پیش از انتقال جنین به رحم) نیاز به انجام IVFلقاح خارج رحمی دارد. به این صورت که پس از تحریک تخمدان های زن با داروهای خاص، تخمک های ایجاد شده در اتاق عمل گرفته شده و با اسپرم همسر ترکیب و پس از تشکیل و کشت جنین ها در مرحله ۶ تا ۸ سلولی یک یا دو بلاستومر را جدا و ارزیابی می کنند.

موارد کاربرد PGD و PGS

 1. پاره ای از موارد کاربرد PGDو PGSبه شرح ذیل است :
 2. بیمارانی که بیش از ۳ بار عمل IVFیا میکرواینجکشن انجام داده اند و منجر به حاملگی نشده است.
 3. موقعی که ناهنجاریهای مانند ترانس لوکیشن (جابجایی قطعات کروموزومی) در آزمایشات کاریوتایپ زوجین وجود دارد.
 4. سقط های مکرر که عوامل دیگری برای سقط وجود نداشته باشد.
 5. تشخیص جنسیت
 6. بیماری های تک ژنی مانند تالاسمی و دوشن که ممکن است در نوزاد بروز کند.
 7. غربالگری اختلالات مربوط به کروموزوم ۱۳، ۱۸، ۲۱، Xو Y

با پزشکان ما آشنا شوید

خانم دکتر مرجان امینی

متخصص زنان زایمان و نازایی

درخواست وقت ملاقات
X